| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! Am 15 ani. Ma confrunt cu niște palpitații. Când îmi iau pulsul, am undeva la 50-60 în repaus, uneori creste spre 70. Creste la 60, apoi scade iar la 50, îmi simt pieptul fâlfâind. Nu consum energizante, tutun, alcool, decat cafea cu lapte foarte foarte rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roger645 a răspuns:

Daca e raceala mai serioasa ( te simti asa slabit, fara energie) iti poate mari pulsul, simti noaptea. Se lupta cu boala.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti mai lua pulsul inutil, ca inventezi scenarii si te sperii singur de ele, tu fiind inca un copil sanatos si normal.
Apuca-te de un sport, ori ia bicicleta si alearga zilnic, sa urce pulsul la peste 100 asa cum se intampla la toti copii in crestere, ca nu ti se intampla nimic, doar scapi de o obsesie inutila.
Palpitatiile para tot din cauza fricii pe care ti-o induci inutil!

Bucura-te de viata si sport, copile, ca ai numai 15 anisori si iti creezi frici si atacuri de panica de la niste obsesii bolnavicioase si ireale.

| doctorandus a răspuns:

Cafeaua nu e pentru copii/adolescenti.

| BiancaPo8 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am 17 ani si beau cafea, e adevarat ca nici eu nu am o tensiune prea buna

| Roger645 a răspuns:

Cafeaua e substanta excitanta si mareste pulsul. Uneori am luat ocazional ness si am simtit pulsul marit, ca dupa un mic efort.
In loc de cafea multa, o gimnastica de dimineata ai incercat?
PS: La 15 ani inca nu sunt reglati definitiv hormonii si corpul, se mai intampla toane. Un puls normal la repaus e cam 65-70 iar la efort poate urca pe la 80-90.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

La asta m-am gândit și eu, ca hormonii nu sunt suficient de reglati

| Roger645 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Poti incerca sa alergi moderat vreo 10 min si vezi daca ai pulsul sare de 90. Aici se vede puterea inimii. Cand ai ocazia sa iti iei si tensiunea, sunt multi pensionari care au aparat acasa.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

Fac sport aproape zilnic, fotbal, de obicei sare de 90

| Roger645 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Foarte frumos si laudabil. Sa nu te lasi. Pe la varsta ta imi amintesc ca se mai intampla sa ma intepe inima si tot asa diparea. Cand ai tensiune mare sau ceva, un indiciu ar fi urechi infundate. Poti face programare la dr familie pentru trimitere la EKG.
https://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/electrocardiograma_1301

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

Din fericire nu le am înfundate, în ciuda faptului ca sunt puțin răcit?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Roger645):

Am înțeles, mulțumesc frumos pentru sfaturi, bănuiesc ca ar trebui sa fie ceva minor.

| Roger645 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Daca e raceala mai serioasa ( te simti asa slabit, fara energie) iti poate mari pulsul, simti noaptea. Se lupta cu boala.