| GEORGE a întrebat:

ma doare foarte tare gatul si trebuie sa iau pastile dar care or fi cele mai bune, dar de tinut pe limba. va rog sa ma ajutati funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Eu luam Decasept sau Hexoraletten, si este si Tantum Verde Spray care te dai in gura si e bun, nu are gust rau.

18 răspunsuri:
| AliceAne a răspuns:

Mergi la doctor, nu lua pastile de capul tau

| valeeExpress a răspuns:

Poi ai putea lua Propolis C, Tantum Verde/Lemon, Trachisan, Trachisept, Faringosept, Strepsils. toate sunt foarte bune in special Trachisept, Strepsils si Tantum. Funda?

| GEORGE explică (pentru valeeExpress):

Si desi tie trebuia sa iti dau funda nu stiu de ce nu merge?

| valeeExpress a răspuns (pentru GEORGE):

Pot trebuia sa dai acolo... pe acorda funda sau nu stiu cum scrie... te rog puppy dog eyes

| valeeExpress a răspuns:

Adica eu am primit funda?happy

| valeeExpress a răspuns:

Deci... imi dai funda?

| GEORGE explică (pentru valeeExpress):

Deci stiu sa dau funda dar ideea e ca nu imi apare la tine de aia am intrebat. scuze nu e vina mea.

| paramore_7972 a răspuns:

Anul trecut am avut o problema asemanatoare si am luat o tona de pastile care nu m'au ajutat. dupa am incercat apa calda cu sarea...trebuie sa faci gargara de mai multe ori pe zi si iti va trece destul de repede. daca totusi vrei sa iei pastile, incearca decasept

| GEORGE explică:

Va multumesc la toti ca m-ati ajutat funda mi se pare corect sa o dau la primul care a raspuns dar restul are vot.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Eu spun ca cel mai bun este septolete, tantum verde; iar daca mai ai si nasul infundat sau de ex ai o imflamatie la limba [mi se intampla cand nu beau apa destula] ia voseptol.

Cel putin mie imi trec ff repede cu aceste pastile, mai repede decat strepsils. incearca si tu tongue

[sper ca te-am ajutat, pa-pa]

| aspir69 a răspuns:

Tantum verde/lemon, septolete. dar iti recomand ca pe langa unul dintre acele medicamente ca iti cumperi lamai. Ori le mananci ori storci o lamaie si pui 250 ml de apa peste zeama obtinuta, mie asa mi-a trecut raceala si gatul dar am luat si tantum verde. funda?

| DORICE a răspuns:

Frate, eu cred ca le-am incercat pe toate de pe piata! Da' sa imi bag picioru' daca a mers vreuna! Pana nu isi face durerea de gat damblaua si trece de la sine nu prea au efect pastilele astea de supt! cel putin la mine!

| Kainon a răspuns:

Am incercat TOT ce se putea de pe piata, majoritatea nu au avut efect. Insa cele care au avut un oarecare efect au fost Septogal cu Lactoferina sau Markosept.

| Dannakitty5544668 a răspuns:

Fratee daca te doare gitul iti recomand septolete de pus sub limba aju non stop.Crdema.
Si mai este ceva foarte cool se numeste trachisan.el amurte ghitul si dupa ce se desmurteste nu mai ai nici-o durere.
Cred ca funda va fi a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tantrum verde. sanatate!

| eldiavolo66 a răspuns:

Strepsils sunt bune, dar sunt mai scumpe, daca vrei ceva mai ieftin exista Fenosept sau Faringosept tongue

| ElenaElla12 a răspuns:

Ai putea sa iei Tantum verde, Strepsils sau ai putea lua o pingurita cu miere de albine cu pitina lamaie face foarte bine!

| KoreanMariax1 a răspuns:

Eu luam Propolis si imi trecea, sper sa te ajute.