| Grigore1239 a întrebat:

Ma doare in gat tare si imi vine sa vomit! Ce pastile sunt de supt pentru durere in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt multe feluri de pastile, insa nu oricare este recomandabila. Unele sunt pentru tuse seaca, altele cand mucoasele sunt incarcate si te ajuta sa expectorezi samd.
Pana una alta, ia bomboane (dropsuri) cu miere de albine si lamaie sau cu menta (ulei de eucalipt samd.). Si ar fi bine sa mergi la doctor sa-i descri simptomele si sa vezi ce iti recomanda. Sau daca cunosti un farmacist de incredere, poti sa-l intrebi pe el sa vezi ce iti recomanda.
Propolis cu vitamina C este si el bun, prin actiunea de intarire a sistemului imunitar a vitaminei C si prin efectul antiseptic al propolisului, poti sa-l iei pe langa orice ti-a mai recomandat medicul.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns (pentru Grigore1239):

Se pare ca este bun in cazul tau, avand in vedere ca intareste imunitatea, iar pe de alta parte calmeaza tusea. Asa ca nu cred ca faci rau daca il iei pe langa medicamentele prescrise.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns (pentru Grigore1239):

Vorbeste cu farmacistul cum sa le iei, daca trebuie sa le sfarmi sau daca se dizolva in ceai sau altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Strepsils cu lamaie si miere. Fervex la pliculete il bei caldut si stai in pat.

| onasis1961 a răspuns:

- Streptils - lamaie / miere / menta
- Neoangin
- Tantum Verde - spray/pastila
- Trachisept

| DarkBlood32 a răspuns:

Tantum verde, faringosept, propolis c, sirop pentru dureri in gat etc.

| sucul a răspuns:

Nurofen pentru adulti si adolescenti

| MeOana a răspuns:

Te doare in gat sau te doare in fund?

| HisGirl a răspuns:

Propolis c

| Axel1234 a răspuns:

Faringosept

| Anna220 a răspuns:

Acum 1 luna mi s-a intamplat si mie la fel, asa ca am apelat la sfatul medicului care mi-a spus sa-mi dai cu spray de gat Bioparox si sa iau Strepsils sau Tantum, vreau sa-ti zic ca dupa 2 zile nu m-ai ma durea in gat.