| SG1995 a întrebat:

nu fumez, dar am o tuse seacă dată naiba de 3 zile, și nici nu sunt răcit. Am fumat acum vreun an de curiozitate și erau exact aceleași simptome, dar acum n-am fumat, care ar putea fi cauza? A, da și simt un nod în gât.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Fumatul nu cred ca e o cauza probabila, dar sunt multe alte posibile cauze: viroza/raceala, infectie bacteriana in gat, traheita/bronsita, expunerea la aer poluat pe perioada indelungata, reflux gatroesofagian etc. Probabil ca va deveni o tuse productiva in urmatoarele zile si se va transforma intr-o raceala usoara sau intr-o bronsita care necesita tratament recomandat de catre medic.

| SG1995 explică (pentru Porcusorul):

"raceala"
Nu, e răceală am fost răcit și știu cum e, deși nu debutează cu tuse seacă, nici măcar nu strănut.
"expunerea la aer poluat pe perioada indelungata"
Stau la țară deci slabe să fie de la poluare, poate de la altceva.

8 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Ai stat pe langa fumatori? Sau ai inhalat fum de la un foc de tabara sau alte prajeli?

| SG1995 explică (pentru Skippy223):

Hm, cred că am inspirat din greșeală fumul de țigară al mamei, chiar și așa, după 3 aproape 4 zile nu ar trebui să treacă efectul?

| Skippy223 a răspuns (pentru SG1995):

Ba da, ar trebui sa treaca simptomele. Ai alergii? Posibil sa apara acum cu venirea verii, din cauza polenului sau a altor factori.
Sau poate e un inceput de raceala, cum spune Alexa.
Ai luat ceva sirop de tusa seaca? Gasesti la farmacie siropuri fara prescriptie, si daca nu trece nici asa, atunci du-te la medic ca sa fi consultat.

| SG1995 explică (pentru Skippy223):

Când vorbim de răceală am alte simptome precum mă simt lispit de vlagă, și am mucus, ceea ce acum nu e cazul.

| Skippy223 a răspuns (pentru SG1995):

Sunt mai multe tipuri de virusi care "activeaza" simptome diferite. Nu poti exclude raceala doar pentru ca nu ai simptomele pe care le ai de obicei. Daca simti ca ceva nu e bine, sau nu esti linistit, atunci du-te la medic cat de curand. Macar asa vei fi sigur ca nu e grav, sau daca e, va fi tratat.

| SG1995 explică (pentru Skippy223):

Da o să trec pe la medic, mulțumesc pentru sfat.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Racesti