| fuzzy6 a întrebat:

happy nu prea am problemele cu acneea in general, decat doar cu cateva zile inainte de menstruatie, in rest, cele mai frecvente sunt punctele negre, de care scap cu ajutorul unei profesioniste. Problema e ca imi apar si pe umeri/spate si intr-o zi am rugat-o pe mama sa-mi scoata dintre ele, pentru ca mi se pareau ca se vad urat (din cauza ca am pielea foarte alba). Dupa ce mi le-a scos, mi le-a dezinfectat cu spirt, dar in locul unora dintre ele mi-au aparut cosuri din acelea mari, pline de puroi si dureroase. Ati mai patit careva acest lucru? E posibil sa fii avut reactia asta din cauza ca sunt cu doar cateva zile inainte de menstruatie? Multumesc de ajutor happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Estera123 a răspuns:

In general, lucrurile astea se pot intampla si de la transpiratie sau praf(mai ales ca a venit primavara). Ori de la anumite tipuri de materiale.
Eu te sfatuiesc sa folosesti de aici http://shoppingarea1.blogspot.com/ Uleiul de argan(iti poti face masaj cu el, in felul asta te relaxezi, iti hidratezi pielea si scapi usor usor si de cosurile acelea) sau sapunul cu Ghassoul.