| Michaela89 a întrebat:

port ochelari de aproximativ 5 luni,dar ma dor foarte tare, atat capul,cat si nasul de atunci,aproape zilnic. Poate fi si din cauza stresului, eu fiind cam tocilara si obsedata dupa note? Sau de la ochelari? De ce credeti? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Buna!
Cu nasul o rezolvi repede, umbli la aripioarele de la rama si le mai largesti sau le strangi, dupa cum ai nevoie. Te doare pentru ca nu ai fost invatata cu ei.Mai ales daca lentilele sunt din sticla, sunt si grele.
Cu capul e ceva mai complicat. In primul rand trebuie sa fii constienta ca iti trebuie un anumit timp de odihna pentru ochi. Daca te doare atat de tare inseamna ca ti-au gresit cu siguranta dioptriile, ori medicul ori cel care i-a facut. Mergi de urgenta cu ei sa ti-i verifice.
Toate cele bune!

| SasNetRomania a răspuns:

De la ochelariwinking. ar fi bine un consult cat mai repede, ceva nu este corect, si aici vorbesc despre + - la ochi si ochelari.
si nu iti mai recomand sa fi tocilara, notele din scoliile zilelor noastre nu reflecta adevarata "inteligenta".

| giony54 a răspuns:

Ochelarii sunt prea mari mergi la medic sa-ti masoare dioptriile si sa-ti recomande ce sa cumperi si nu lua din piata.

| marinelaella a răspuns:

Eu cred ca de la ochelari. Daca inainte nu te durea capul si numa de cand ai inceput sa porti ochelarii, inseamna ca ei sunt problema. Poate ca nu ti-s buni, du-te la medic.