| TFKatarina a întrebat:

Hey TPU!
Stie cineva de la ce varsta se pot purta lentilele de contact si daca se pot folosi la dioptri diferite?
Port ochelari insa as vrea sa-mi pun lentile (necolorate doar de vedere)
Am -5 la stangul si +3 la dreptul.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 8 ani, dar nu-ti recomand, risti sa-ti strici vederea si mai rau si daca le pui gresit o sa te doara ochiul, vorbesc din experienta.

| TFKatarina explică (pentru anonim_4396):

Asta cu stricatul vederii mai rau am mai auzit-o insa nu eram foarte sigura si m-am gandit sa ma asigur.
Multumesc mult de ajutor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFKatarina):

Cu mare placere!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lentilele de contact sunt doar pentru departare!
Pentru apropiere, adica cele cu + se folosesc doar ochelarii.
In cazul tau nu este posibil asa ceva!

| TFKatarina explică (pentru Violleta2022):

Ok,multumesc mult! happy

| HappyAngelina a răspuns (pentru TFKatarina):

Cu placere!

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

De la varsta de 8 ani.
Deci, presupun ca poti. happy

| HappyAngelina a răspuns:

Du-te mai bine la doctor si intreaba-l/intreab-o daca poti purta lentile. Mi-am amintit ca nu este o varsta anume.

| TFKatarina explică (pentru HappyAngelina):

Dupa sarbatori sunt acolo oricum, multumesc happy

| MagureanuMihnea a răspuns:

Salut, poti folosi lentile de contact colorate/necolorate de la varsta de 14-16 (Conteaza de dezvoltarea ochilor). Eu iti recomand sa vizitezi un doctor care te va putea ajuta in alegerea marimii, pentru a nu avea probleme.Succes

| TFKatarina explică (pentru MagureanuMihnea):

Doctorul oricum urmeaza sa-l vizitez dupa sarbatori big grin
insa nu sunt foarte sigura daca sa trec la lentile sau nu.
Multumesc!