| BeLyNdA a întrebat:

Sunt putin ingrijorata:se intampla rar ca la intoarceri bruste al capului(sau ceva in genul)simt o durere deasupra urechii drepte sau stangii care trece in 10 secunde aproximativ.La inceput este puternica, iar apoi scade durerea treptat.Asta se intampla de ceva timp, dar cum am spus foarte rar.Dar ultima data cand s.a intamplat asta durerea a fost puti mai puternica.Credeti ca am motive sa ma ingrijorez? Daca nu care ar putea fi cauza? Va rog frumos sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a afla cauza, mergi la medicul de familie, cel puțin.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este posibil sa ai spondiloza cervicala sau o vertebra sa apese pe vreun nerv. De obicei in asemenea situatii durerea merge pana in varful capului!
Mai este si posibilitatea ca sa fii facut o miscare brusca in trecut si sa fii lezat ceva pe la gat, la coloana vertebrala.Eu mi-am scrintit o data gatul! Si m-a durut aproape o luna! Mergeam fara sa pot roti capul!

| BeLyNdA explică (pentru Elianna):

Multumesc pentru raspuns, dar pana acum niciodata nu s.a intamplat ca durerea sa mearga in varful capului.

| matrix100 a răspuns:

Buna Belynda. Un raspuns la intrebarea ta nu pot sa-ti dau. Ce pot sa-ti spun este ca si eu am aceeasi problema ca si tine inca de cand eram copil, cu precizarea ca la mine cred ca tine mai putin in jur de 4-5 secunde tot la fel la inceput intensa, apoi scade si pe urma gata. Nu am fost la doctor. Nu am acordat prea mare importanta deoarece acest fenomen se intampla destul de rar la mine. O sa urmaresc cu atentie raspunsurile la intrebarea ta poate aflam adevarulwinking Numai bine