| Ana2920 a întrebat:

Hey TPU! Trebuie să mă întâlnesc cu o prietenă și am făcut diaree. Parcă mi se face puțin rău, am încercat să mănânc, dar nu mi-a trecut. Ce pot să fac ca să scap repede de greață?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

Dacă nu vrei să te faci de râs, mai bine îi spui sincer că te doare burta.

Mănâncă eventual ceva mai fibros: fasole, legume, ovăz, fructe, ca să revină la normal scaunul.
Ferește-te de dulciuri și lactate până îți trece diareea.

Pentru greață, poți să bei zeamă de lămâie, bea mai mult ceai de mentă, cât mai cald posibil, și NU BEA apă simplă sau sucuri, lapte etc.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Fasole la diareee, esti tare dude
fructe... INCLUSIV PRUNE?!? esti "CHIAR" tare
zeama de lamaie sa faca aciditate... TAREEEEEEEE

si DE CE NU apa simpla?!?

practic, trebuie sa mananaci cat mai putin, ORICE, sunt povesti de groaza cu inchisori in care erau prizonieri de razboi, unde holera era in floare si culmea "binefacerii" ceva mancare ajunge in sfarsit la ei, iar cei care mananca mor, din cauza holerei (nu era otravita or smth)

iar Wr3nch cu imodium a fost cel mai bun raspuns

insa in practica, eu personal nu m-as duce la o intalnire nici macar post diaree, cand ma simt rau si fata o sa simta asta si o sa creada ce esti bolnavicios

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fugi la farmacie. Ceri imodium, bagi 2 pastile si ar trebui sa treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti, stai acasa ca te caci pe tine

| Gabryel85 a răspuns:

Cheam-o pe ea la tine. happy