| alma200033 a întrebat:

Hey! Un dinte poate ține toată viața chiar daca a fost cariat și plombat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de plombă de materialul pe care la folosit dentistul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Poate rezista mulți ani, dacă ai grijă, însă uneori, cu toată grija care i-o porți, pereții dintelui pot ceda treptat, se rup. Plomba va cădea, fără pereții dintelui care o susțin.
Dar, nu îți face griji, fiindcă chiar și o măsea fără pereți, poate fi tratată dacă rădăcina e sănătoasă. Se fixează un pivot (stiftul dentar) în canalul radicular al dintelui și se îmbracă cu un dinte artificial, care are o culoare identică cu cea a dinților tăi.

| alma200033 explică (pentru floresdemayo):

Și la dinții din față?

| floresdemayo a răspuns (pentru alma200033):

Chiar și... happy
La dinții din față, plombele pot avea o durată de viață mult mai lungă (dacă ai grijă, bineinteles). Acum, să nu te apuci să spargi cu ei, nuci sau alune de pădure. Îi îngrijești și pot fi sănătoși zeci de ani.
In general cu măselele trebuie să ai mai multă grijă, sunt mai solicitate, fiindcă mâncarea o mesteci, fie in dreapta, fie in stânga gurii. Odată plombate, devin mai sensibile.
Când ai un dinte/măsea cariată ar fi recomandat să te duci de urgență la dentist. Altfel, se vor imbolnăvi treptat și dinții de alături.

| alma200033 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc!happy

| Celcestietot a răspuns:

Ar putea, daca nu s-ar mai caria din nou. Asa mi se pare logic.

| unvecin a răspuns:

Depinde și viața cât e de lungă.

| Anonimulx21y6 a răspuns:

De obicei cad in cativa ani dar pot ramane toata viata