| anonim_4396 a întrebat:

Heyyy.
Am tot cautat metode de a scapa natural de Miopie si astigmatism dar nu am gasit decat niste site-uri care promovau anumite carti si dupa ce citeam,,un roman" imi dadeam seama ca nu zicea nimic de cum iti poti corecta vederea.
Mda... Asa am ajuns sa intreb aici:
Stie cineva niste exercitii pentru vedere?
Am auzit ca se pot lua si niste pastile.
Daca aveti de gand sa scrieti,, Operatia e singura metoda" sau,, Stiu ca ai zis sa nu scriem asta dar nu se poate altfel"
Zic pas.

Mersi! Dau funda ☆

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

DE CE APAR PROBLEMELE DE VEDERE?
Deoarece aceste probleme, cel mai probabil, nu se afla in modul in care iti petreci viata. Nu ai miopie sau astigmatism, deoarece stai prea aproape de ecran sau citesti carti in locuri cu putina lumina. Ai aceste probleme deoarece sunt inscriptionate in ADN-ul tau, altfel spus: le ai de la parintii tai.
Tehnologia din ziua de azi nu are capacitatea de a modifica ADN-ul uman, in siguranta. Prin urmare, nu exista "pastile minune" pentru a imbunatati vederea, la fel cum nu exista "pastile minune" de slabit sau "pastile minune" pentru cancer/HIV/etc.
De altfel, tot din cauza limitarilor ADN, nu exista exercitii pentru a imbunatatii vederea. ADN-ul reguleaza musculatura ochilor, asa ca, indiferent de cat de mult ai exersa acei mushci, pentru a incerca sa schimbi distanta focala, pur si simplu nu isi vor schimba structura moleculara. La fel cum exista o limita pana la care cresti in inaltime.

OK, DAR CUM E CU OPERATIA, DE CE MERGE AIA, DE CE NU SE SCHIMBA OCHIUL INAPOI, DUPA OPERATIE?
Adevarul e ca ochiul se schimba, cauta pe net cati dintre cei care au facut operatia laser, vad perfect dupa 10 ani sau chiar mai repede. De fapt, o parte din cei ce fac operatia laser, nu vad mai bine, chiar dupa operatie, tot au nevoie de ochelari de vedere.

| alex495 a răspuns (pentru KanameKuran):

Am si eu o intrebare, e chiar reala faza ca daca stai aproape de ecran iti deteriorezi vederea sau nu?

| KanameKuran a răspuns (pentru alex495):

Este partial adevarata. Da, daca stai foarte aproape de ecran, o perioada foarte lunga de timp, pentru urmatoarele cateva minute (sub 30 de minute) vei vedea putin in ceata, la distanta. La fel se intampla si cu cititul pe intuneric. Insa, in ambele cazuri, cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa ai o usoara durere de cap, temporara.

| alex495 a răspuns (pentru KanameKuran):

Deci tampenia asta de ni se spune de cand suntem mici sa nu stai aproape de televizor ca iti strici ochii e falsa sa inteleg

| KanameKuran a răspuns (pentru alex495):

Este un mit, ce, cel mai probabil, a aparut din cauza ca printii vroiau sa se uite la TV, iar copiii stateau prea aproape si blocau accesul. Mitul sa raspandit de la o generatie la alta, iar adevarul a ramas in urma. Apoi au mai fost si reclame la TV care nu faceau altceva decat sa raspandeasca mitul cum ca tv-ul strica vederea, pentru a vinde diferite produse.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ok, zi "pas".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu zic pas... ori operatie ori ochelari, cam atat. Minunile pe care le cauti tu nu exista

| Victoria18 a răspuns:

Probleme de vedere se corecteaza doar prin operatie sau ochelari(la unii pacienti) din pacate...
Deci, nu mai citii toate prostiile, te amagesti singur. Ti-o zic cu toata bunavointa. Stilul de viata sanatos doar poate prevenii problemele de vedere, de tratat doar asa cum am menţionat mai sus se poate. Bineinteles, nu zic asta din auzite, o stiu de la specialisti fata in fata