| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Deci, acum cativa ani, la mare dupa ce am dormit cateva ore in soare si am intrat in apa (cam rece, ca tocmai plouase) am simtit cum imi fuge privirea, am avut ceva ca o halucinatie, au inceput sa imi tremure picioarele si am lesinat facand si convulsii. La analize nu a iesit nimic in neregula si nici nu s-a mai repetat criza de atunci insa nu m-am lamurit prea clar ce a fost. A mai trecut cineva prin asa ceva sau poate sa imi spuna cineva ce a fost (poate vreun specialist daca se gaseste pe aici...) as fi foarte recunoscatoare!(fundita).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sincopa determinata de schimbarea brusca atemperaturii mediului ambiant care a determinat vasoconstrictie brusca. Ai avut ceva noroc, multi nenorocosi fac direct stop cardiac la imprudente de genul asta.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil a fost o criza epileptica. Consulta un neurolog, daca nu ai facut-o deja. http://www.i-medic.ro/boli/epilepsia

| GabiiHaș a răspuns:

Zi mersi ca nu ai ajuns la dializa! puteai sa-ti pui rinichii-n cui! nu mai repeta.

| george001 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, deea, lesinul (sincopa) este o reactie naturala a corpului uman (propriuzis vorbind, este de fapt a creierului) cand este supus diferitor situatii ce variaza de la individ la individ. Lesinul poate sa vina pur si simplu de la o stare de nervozitate (inainte de un examen important de exemplu), sau poate fi datorat unor stimuli fizici (durere). Si simptomele variaza de la individ la individ, pot fi forme usoare si de durata scurta sau pot dura mult, pot implica stop cardio-respirator, detensionarea muschilor si, evident, convulsii. Expunerea prelungita la soare urmata de racire rapida sunt motive foarte bune pentru lesin, i se putea intampla oricui. Asadar, nu ai de ce sa iti faci griji, mai ales tinand cont de faptul ca analizele au iesit bine si nu s-a mai repetat. A fost un simplu lesin!

| SyncMasterSA300 a răspuns:

Ti-ai raspuns singura la intrebare, citeste-ti prima propozitie. Apropo, cand ploua, apa din mare din contra se incalzeste.