| anonim_4396 a întrebat:

Hi there, stie careva daca e bun anxiar pentru emotivitate, anxietate accentuata si depresie? vreau sa stiu daca te ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xBlackDreamx a răspuns:

Vindecarea este posibila cu tratament
Vindecarea tulburarilor de anxietate este posibila prin tratament si asistenta de specialitate. Tratamente efective pentru tulburari de anxietate pot sa includa:
- Terapii cognitiv comportamentale - care au ca scop schimbarea schemelor de gandire, a credintelor si a comportamentelor care pot sa declanseze anxietatea. O parte a terapiei poate sa includa expunerea gradata, prin care persoana este expusa unor situatii care provoaca anxietate. Procesul este numit desensitivizare.
- Management-ul anxietatii si tehnici de relaxare – de ex. hipnoterapia, meditatia, exercitii de respiratie, etc.
- Medicatia - include antidepresanti si sedative.
Anxietatile netratate pot avea efecte serioase asupra vietii persoanei precum si asupra relatiilor acesteia!

Imi pare rau, mai mult nu te pot ajutasad

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

E foarte bun, nu bun. Doar ca da dependenta

| florin616 a răspuns:

Va rog dau funita, care stie sa imi spuna

| florin616 a răspuns:

Va rog dau fundita, care stie sa imi spuna