| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a dat cipralex pentru anxietate și depresie în locul seroxatului. Ia careva cipralex? E bun pentru depresie și anxietate? La ce alte afecțiuni psihice mai ajuta? Vreau părerea voastră proprie nu de pe net. Mi s-a spus sa îl iau 6 luni și ca nu da adictie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| XYZ02 a răspuns:

Este un antidepresiv din aceeasi clasa ca si seroxatul(SSRI).
In general antidepresivele sunt folosite pentru depresie si diferite forme de anxietate.Ideea este ca nu o sa primesti un raspuns la intrebarea ta, pentru ca fiecare persoana raspunde diferit la aceste medicamente, cred ca cel mai bine ar fi sa astepti o perioada de timp(3-4 saptamani) si sa vezi daca isi face efectul.
In cazul in care nu poti face fata la anxietate in timpul acesta de 3-4 saptamani, daca considera medicul, acesta iti poate prescrie un benzo.(Desi crede-ma ca nu este cel mai placut sentiment sa opresti un benzo, cel putin primele 2-3 zile)
In momentul de fata si eu sunt sub tratament pentru depresie si tulburare de panica, fiind pe Serlift(antidepresiv tot SSRI).
In cazul meu Serliftul a fost destul de folositor, mai ales in cazul anxietatii(iau o doza mica de 50mg/zi, doza minima recomandata)

| anonim_4396 explică (pentru XYZ02):

Am înțeles. Ceea ce nu am înțeles eu de ce mi s-a dat doar pe 2 luni i-am zis sa îmi dea pe 3 și mi-a dat pe 2 luni tratament o zis ca nu se poate pe 3 e nasol ca de fiecare data trebuie sa plătesc și consultația nu am medic de familie nu am asigurare nu am nimic fiindcă nu lucrez nu ca as fi leneș da ști cum e când au ai depresie serioasa și anxietate mi s-a zis sa iau 6 luni și mi o dat ca schema cipralex și xanax de ce nu se poate da rețetă pe mai multe luni?

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Te ajuta prin cresterea nivelului de serotonina în creier și odată cu asta, dispariția obsesiilor personale, a grijilor

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu am avut. De 10mg. E un antidepresiv, mai puternic data de seroxat.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Deci e mai eficient ca seroxat interesant seroxat e bun pe anxietate.