| blablagirl a întrebat:

Hii! Luna asta trebuie sa imi pun aparat dentar dar ma tem ca ma va durea. Vreau sa stiu daca doare cand ti-l pune sau dupa ce ti la pus! Si cat timp va trebui sa il port? Ps : imi pun aparat fix. ( scuzati categoria )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Nu doare deloc atunci cand iti este pus aparatul dentar. Este posibil sa ai neplaceri (mda, nu e chair placut sa-ti umble cineva prin gura), insa asta trece.
E posibil sa ai ceva ureri dentare in primele zile dupa montarea aparatului dentar, insa asta trece cam in 3-4 zile pana dintii ''se acomodeaza'' cu aparatul.
Despre perioada care trebuie sa-l porti, depinde de cat de ''deplasati'' iti sunt dintii.
Nu uita, totul o sa treaca, iar tu o sa ai un zambet impecabil! big grin

| HighByTheBeach a răspuns (pentru HighByTheBeach):

Doamne, de cate ori am repetat verbul ''a trece'' :o

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buna.
Nu te doar cand ti-l pune, dar o sa-ti amorteasca putin gura.
Dupa o zi, o sa te doara foarte tare (cam pana te obisnuiesti) si la fiecare consult o sa te doara, dupa ce iti face schimbul.
Asta depinde de tine, destistul iti va spune limita de timp.Eu de exemplu trebuie sa il port 1 an, maxim un an si jumatate.Altii il poarta 2, depinde.