| bobolotioana a întrebat:

Hristos a înviat! Am anemie si la recomandarea medicului specialist iau maltofer fol.
Cand am fost ultima dată la analize, mi s-a spus sa iau 2 pastile pe zi timp de o lună plus vit C, apoi sa iau o pauză... acum am început sa le iau din nou, domnul doctor la telefon nu răspunde si aflându-ne in această situație nu pot ajunge la dansul. Am început sa iau cate o pastilă pe zi.(asa i-a spus doamna farmacist mamei mele) cand simt nevoia (cand ma simt slăbită), as putea sa iau o pastilă si jumătate sau chiar 2 pe zi? Precizez ca am hemoglobina de 8/8, 5 (cam asa am avut-o acum cateva luni). Am avut-o si mai mică de atat. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tian44 a răspuns:

In primul rand, ce varsta ai? Nivelul ideal de hemoglobina difera de varsta si sex. Nu-ti face griji, eu iti propun sa renunti la pastile, bei 3L de apa pe zi, faci miscare si incluzi in alimentatie cat mai mult fier, vitamine si cat mai putine grasimi, aici e o lista cu ce poti manca pentru ca formarea de globule rosii sa aiba spor:leguminoase;
oua;
cereale fortificate cu fier;
carne – carne rosie, carne de pui sau curcan;
peste – macrou, sardine, somon;
nuci si alte fructe oleaginoase;
orez brun;
tofu;
legume cu frunze verzi – in special spanac sau broccoli;
fructe uscate.

| bobolotioana explică (pentru Tian44):

Am 17 ani. Cam ce hemoglobină ar trebui sa am? Sunt cam 'scârnavă' la mâncare, recunosc.
Am perioade in care ma simt destul de slăbită.
Mulțumesc din suflet pentru răspuns!?

| Tian44 a răspuns (pentru bobolotioana):

Aproximativ 11, sunt si alti factori.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa iei asa cum ti-a zis medicul initial. Farmacista nu iti stie istoricul medical si nici nu ti-a vazut analizez, nu are studiile medicului

| Donsavas a răspuns:

Cand mergi la analize, nu prea ar trebui să mai iei suplimente. Ideea e să ti corectezi alimentația.