| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut la recomandarea medicului un set de analize printre care si TSH. Dupa 3 zile au fost gata analizele de sange si urina dar mi s-a spus ca TSH-ul dureaza cam 10 zile pentru ca se poate face numai la Bucuresti (eu fiind din Brasov). Mentionez ca am facut analizele cu trimitere de la medicul specialist si nu am platit nimic. Medicul m-a rugat dupa 4 zile sa revin la el cu rezultatele dar eu nu le voi avea inca o saptamana de acum incolo... Este normal sa dureze atat de mult TSH-ul acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal, analiza este una extrem de sensibila, care da mari erori daca nu este realizata in conditii speciale.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
De ce nu incerci sa efectuezi acest test la orice clinica medicala perticulara, gen Med Center, cu siguranta gasesti filiale si la tine in oras. Din pacate nu stiu in cat timp este normal sa primesti rezultatele pentru acest test TSH.
Acum nu conteaza cand le primesti, important este ca rezultatul lui sa fie bun sa nu ai nici o problema cu glanda tiroida.
Numai bine.