| GruB3r a întrebat:

Ieri am baut mai mult si cand am vomitat am vomitat sange...de vreo 7-8 ori
e ceva grav? ar trebui sa ma duc la un doctor? azi nu am avut nici o problema decat mahmureala... daca nu se mai intampla nimic si ma simt normal nu am de ce sa imi fac griji nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ba da, ai de ce sa-ti faci griji daca esti sigur ca ai vomat sange (nu vin rosu sau altceva asemanator). Fiindca hemoragia poate continua maine sau peste 3 zile. iar hemoragia digestiva este o mare urgenta fiind un important factor de mortalitate. Eu iti recomand sa te duci maine dimineata la medic pentru a efectua o endoscopie de urgenta in vederea stabilirii sursei sangerarii (sa nu fie sindrom Mallory-Weiss care are o mortalitate destul de mare sau chiar varice esofagiene daca esti un consumator cronic de alcool).

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi și fă-ți analize de sânge, un test cu bariu, ecograf general, etc. chiar dacă nu te doare nimic, ai primit o alarmă destul de urâtă!
Nu te juca cu sănătatea ta.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Neaparat du-te la un gastroenterolog, hematemeza este un semnal de alarma serios pentru sanatatea organismului tau!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Se pare ca ai consumat tarii coniac, palinca, deci consum exagerat de alcool. Totusi e bine sa consulti medicul de familie.

| OanaG a răspuns:

Eu zic sa te duci la medic, poate nu ti-a cazut bine alcoolul si e de la ficat ceva.

| xxdd a răspuns:

De obicei cand vomiti sange inseamna ca ai probleme cu ficatu, dar nu este tot timpul obligatoriu.

De preferat sa te duci la doctorul de familie sa-ti analizele care considera ca ar trebui sa le faci.

| AoBo a răspuns:

E posibil sa ai ulcer gastroduodenal. nu-ti fa griji; se trateaza, dar impune si respectarea unei anumite diete... dar, inainte de toate, fa-ti analizele si dupa aceea mai discutam. Multa sanatate!winking

| Coco_3708 a răspuns:

Se poate sa ai probleme sau se poate pur si simplu sa fie de la bautura. de exemplu daca ai baut vin rosu sau ceva ce avea o culoare inchisa, spre rosu etc... poate fi si de acolo dim moment ce ai vomat a iesit si bautura ce a ramas in stomac

| Alexandru_8107 a răspuns:

E fi posibil sa fie un inceput de ulcer.Sa mergi neaparat la medic.

| Nicusor_Stefan_1977 a răspuns:

Zimi si mie daca ai descoperit de la ce ai vomitat cu sange? Am patit-o si eu dupa o nunta

| Cătuna_Voicu_1992 a răspuns:

Mai trăiesti boss?