| Albert00087 a întrebat:

Ieri am făcut Skanderbeg și după asta mi s-a umflat puțin osul la încheietura mâini drepte ma doare puțin dar o pot folosi, ce credeți că este

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca acel "os" de care zici este de fapt un chist sinovial acesta "iese" de la efort, mie imi iesea asa ceva cand impingeam la piept cu kg multe, si aveam unul la mana stanga tot in zona incheieturii mainii

Trece dupa o anumita perioada de repaus, trece de la sine!
Si da, doare ca si cum ai avea un os crescut acolo!

Medical>> lichidul sinovial, continut intr-o membrana numita sacul sinovial, lubrifiaza articulatiile si le ajuta sa se miste fara probleme. Cand articulatiile imbatranesc si incep sa se uzeze, cartilajul se deterioreaza. Ca raspuns, organismul poate produce mai mult lichid sinovial in incercarea de a mentine articulatiile in miscare fara probleme. Chisturile sinoviale se formeaza atunci cand acest lichid suplimentar se acumuleaza in interiorul unei sectiuni a sacului sinovial.

| Albert00087 explică (pentru Simpatic):

După cât timp trece?

| Simpatic a răspuns (pentru Albert00087):

Depinde de la caz la caz, de la persoana la persoana.nu exista un numar de zile batut in cuie despre cat dureaza pana se resoarbe acel lichid sinovial!
daca ar fi sa intuiesc insa, cred ca dureaza minim 14 zile, asta in conditiile in care numai supui mana la efort de genul celui depus la Skandenberg

| AlexSM86 a răspuns:

Pe langa raspunsul dat de Simpatic mai sus, ca regula generala: niciun sport sau efort nu e bine sa fie facut fara incalzire. Poate nu vei resimti pe loc consecintele, dar vor aparea mai tarziu si alea deja vor fi permanente. Poate nu ceva grav, dar iti vor afecta viata de zi cu zi cat sa te deranjeze.

| Simpatic a răspuns (pentru AlexSM86):

Buna observatie! dar nu are relevanta prea mare incalzirea atunci cand efortul depus este mare!
dau un simplu exemplu, degeaba iti incalzesti incheieturile si degeaba iei si un supliment de 'hidratare' a cartilajelor daca dezvoltarea ta maxima suporta sa zicem 100 de kg impins la piept dar tu te fortezi cu 160 kg, vei duce la bun sfarsit dar incheieturile tale vor avea de suferit
am dat un simplu exemplu doar ca sa argumentez ceea ce am spus in randurile de inceput!

insa da, este importanta incalzirea sa fie facuta inaintea oricarei activitati fizice!

cumva eu am spus cazurile exceptiei de la regula, acolo unde nu are prea mare relevanta incalzirea, caci oricum efortul la care iti supui articulatiile devine atat de mare ca practic fie te accidentezi fie uzezi articulatiile!

| MarianWLF a răspuns:

Se intampla, de aceea inainte de sport incheieturile trebuie incalzite dublu fata de orice alta zona a corpului, cel mai probabil nici nu ai tinut mana dreapta si ti-a fugit in exterior, chit ca e de distactie nu recomand sa mai faci.