| daniDeeDee a întrebat:

Astazi am fost la medicul de familie si mi-a luat tensiunea, o am 10 cu 5 foarte mica. sad Ce sa fac sa-mi creasca? Ce sa mananc? Ce sa beau? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!happy O seara frumoasa! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc foarte mica daca esti tanar. Eu o am 8, 5 cu 4 si ma simt perfect. e stiut ca oamenii cu tensiunea mica traiesc mai mult si sunt mai sanatosi. Atata timp cat nu ai ameteli importante sau lesinuri, nu ai nici un motiv sa incerci sa-ti cresti tensiunea.

Abh
| Abh a răspuns:

Tensiune foarte mica e 80/ 40 mm Hg, cat ai tu nu mi se pare o tragedie. Daca ai ameteli, dureri de cap din cauza tensiunii, bea lichide mai multe, in jur de 2l pe zi, mananca ciocolata, bea cafea sau cacao cu lapte, nu stiu cati ani ai.De asemenea, miscarea ajuta foarte mult.

soothe
| soothe a răspuns:

Cafea, ciocolata, ginseng (cure de cate 3 saptamani), carne rosie, usturoi, ceapa, ghimber. Mergi si fa niste acupuntura. Asta este sfanta. daca nu reusesti spune-ne si mai vedem.

| nicrom1 a răspuns:

Sigur creste cu:vin, vin de coacaze si mai ales dupa o cearta cu vecinii.
Daca vrei totusi un raspuns, am si eu o intrebare? Virsta?
Medical vorbind, prefer sa-i cresc pacientului tensiunea decit sa i-o scad.Intr-un fel este ok, teoretic esti ferit de un AVC, accident-vascular-cerebral, de obicei se intimpla in HTA, hipertensiune.Deci,daca,, te simti bine,, cu tensiunea asta, las-o asa insa cind te ridici din pat dimineata sau dupa ce stai jos, culcat, mai mult timp n-o fa brusc:intii pe marginea patului apoi in picioare...bafta

| daniDeeDee explică:

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri...

sa aveti o seara frumoasa!

| mada_4633 a răspuns:

Bea cafeabig grin