| Ciprian1994 a întrebat:

Am fost la medicul de familie sa ma vada (sunt racit) si mi-a luat si tensiunea si mi-a zis ca este 19 cu 1 destul de mare.De ce? Mi-a spus probabil ca sunt probabil cica de la raceala.Ce tensiune trebuie sa am? Am 20 de ani nu sunt fumator, nu beau deloc cafea, dar când sunt la facultate mi se mai intampla o data pe saptamna sa sar peste pranz(mi s-a intamplat de 2 ori sa fie la 7 seara laughing dar dupa ora aceasta nu mai mancam + ceaiuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Tensiunea tormala este de 12 cu 8, iar daca aceasta depaseste valoare de 14 cu 9, se numeste hipertensiune. Daca este adevarat ceea ce ai spus, atunci medicul tau de familie trebuia sa-ti dea trimitere la urgenta. Faptul ca tu sari peste anumite mese nu explica aceata valoare mare a tensiunii tale. Ia-ti din nou tensiunea si daca este tot mare, mergi la un cardiolog, cu trimitere de la medicul de familie.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca trece doar nai mers la urgente sa te sperii