| NeedHelp1 a întrebat:

De ceva timp am o problema la urechea stângă.
Mâncărime, țiuit, înfundată, disconfort.

Mă voi duce la un medic, însă, până ajung acolo e în regulă dacă îmi iau niste picături pentru ureche de la farmacie?

Adică, bănuiesc că nu are ce rău să-mi facă nu?
Căci nu mai suport senzația asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa ai dop de cerumen de acolo poate fi și țiuitul deși cauzele sunt multiple.ar fi ok sa îți faci sapalaturi auriculare.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut pana sa cumperi tot felul de picaturi mai bine incearca sa inmoi o bucata de vata in spirt si sa dormi cu ea in ureche, sa nu o fortezi foarte mult incat sa o poti scoate iar cand nu mai are spirt dupa care te poti duce la medic

| smihai23 a răspuns:

Indicat ar fi să te prezinți la medic, pentru că e posibil să ai probleme mai serioase decât crezi tu de fapt, în multe cazuri, fiind prea târziu. Vorbesc din experiență.

| NeedHelp1 explică (pentru smihai23):

Ce ți s-a întâmplat?
dacă nu te superi

| smihai23 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Colesteatom și mastoidită, în condițiile în care inițial aveam doar otite.

| NeedHelp1 explică (pentru smihai23):

Am citit acum despre ele și nu-mi vine a crede.

Poți te rog să-mi spui cum ai ajuns în situația asta și ce simptome aveai?

Mulțumesc!

| smihai23 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Păi ți-am spus. Am neglijat ani de zile, majoritatea medicilor recomandau picături, aspirări, dopuri de ceară... până s-a agravat situația. Am stat 4 ore în operație și 9 zile internat.

| DanielIlie a răspuns:

Farmacista hotaraste ce trebuie sa iei. Evita pe cat posibil betisoarele. Sanatate.