| BiuL a întrebat:

Ieri am pornit aerul conditionat, si dupa vreo jumatate de ora a inceput sa ma doare ochiul stang. Nu e umflat, nu curge doar ma doare cand clipesc, cand il inchid sau deschid. De la curent sa fie, ce pot sa fac? mi-am pus picaturi proculin dar vad ca nu prea ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DdDiX a răspuns:

Da. Ai tras curent. Am păţit-o şi eu. Încearcă să nu stai în raza lui când este pornit. Stai în paralel cu el.
Picături... nu ai de ce să îţi pui. Va trece de la zile într-o zi-două. :*

8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Da, de la el e.
e indicat ca aerul conditionat sa nu fie in camera, ci instalat pe hol, si aerul sa vina in camera ta.
poate fi periculos daca nu ai grija sa-l folosesti cum trebuie.
pot aparea si alte boli, nu numai alergii sau ce problema ai prezentat.
nu uita sa-l intretii periodic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la curent, categoric. Mergi la oftalmologie si renunta la aer conditionat.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Da e de la curent, ti-a uscat si cel mai probabil iritat ochii.Stai la 2-3 m de unde bate aeru conditionat(mutati patul si calculatorul) ca sa fi in siguranta tongue

Sper ca te-am ajutat :* Ceao tongue

| Fresh a răspuns:

Buna! da ^^ te-a tras curentul big grin iti trece in 2-3 zile

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Fresh):

Cica te-a tras curentul. Terminati mai oameni buni cu expresile astea dobitoace happy

| Fresh a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Expresia asta ''dobitoaca'' este folosita de vreo 70-80 % din romani probabil thinking decat sa spun cum ai spus tu ''ti s-au uscat si ti s-au iritat ochii'' am spus pe scurt te-a tras curentul? care este problema?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Fresh):

Expresia e folosita pentru ca e luata de la cei batrani care la orice ii durea ziceau ca ia tras curentul.Poi e aiurita expresia, si nici ce descrie nu e mai logic.Am auzit la un post de radio cum o frantuzoica care a lucrat aici si a spus ca bufnito rasu cand colegi de la llucru i-au spus sa inchida geamu ca "vine curent".Nu exista asa ceva, e o prostie.Pe langa dupa interviu tipei chiar si un doctor a spus ca nu exista asta.Toata lumea stie ca nu exista si voi tot mai folositi.E cam aiurea.

| Fresh a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Interesant este ca atunci cand tii un geam deschis sau usa de la un balcon unde geamul este deschis... spre exemplu peste noapte, ziua urmatoare se nimereste asa din greseala. sa te doara capul sau ochii? sau unul din ochi? si treaba cu doctorul, lasa-i incolo de doctori ca si eu mergeam cand eram mai mic la doctor ca ma durea capul sau ochii si doctorul imi spunea ca m-a tras curentul straight face si in orice caz nu te mai lua dupa doctori, deoarece sunt multi care spun ca nu stiu ce boli nu se pot vindeca natural doar pentru a-si scoate ei bani dupa urma ta in diferite feluri (operatii etc)