| anonim_4396 a întrebat:

Ieri, după-masa am mâncat paste cu salam și șuncă de casă. Seara am tăiat porcul al unui unchi. Am mănâncat o bucată de șoric cu vegeta. De la cazan, adică fiertura din care se face cartaboș, am mâncat foarte puțină carne și puțină ceapă că era cumpărată și de proastă calitate. Până după-masa asta nu am mâncat nimic. Am ajuns de la școală flămândă și am mâncat ciorbă de mazăre cu găluște. Am pus și zeamă de ardei iuți. Nu după mult timp mă simt rău. Burta începea să mă doară tot mai tare. Am ajuns până în punctul de a vomita, dar m-am abținut și am făcut suta de ture de mers in cerc pe un loc de 2 m până m-am calmat. Am fost așa obosită că am dormit doar cu picioarele întinse și rezemată cu spatele de perini. Am adormit în fund de frică să îmi fie mai rău. Menționez că în acest timp am avut și am diaree. Și acum îmi este rău dar nu așa de tare. Acum problema este că vreau să mănânc. Pot manca, dacă nu acum când?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Dacă vomiți abia după 4 ore poți mânca ca sa se refacă flora intestinală. Ia și de la farmacie un smecta pentru diaree. Când am citit ce ai mâncat am crezut că ești troll pentru că în viața mea nu am auzit pe cineva să mănânce porcăriile pe care le-ai mâncat tu, mai ales în combinațiile alea de mi se întoarce stomacul pe dos numai când mă gândesc, nu e de mirare că ți-e rău.

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

Mi-am dat seama că săptămâna asta mama a făcut mâncare neregulata și eu nici nu mâncam mult din ea, flămânzeam marea parte a zilei. Da m-am gândit chiar înainte să îmi fie rău, să îi spun să facă rețetă mai consistente și... na. Mulțumesc pentru răspuns. Oricum stomacul meu pare stricat de mult. Dar că urăsc să vomit și în viața din timpul școlii am făcut-o doar de câteva ori. Pentru mine e un chin să trec prin așa ceva.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum ia de mananca numai niste pezmet si o cana de ceai de menta, ca sa-ti treaca starea de rau si senzatia de foame.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc

| Frank51 a răspuns:

Maine la 4.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Mâine dimineața de la opt am programat să merg cu o colegă la un suc și o prăjitură sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa prostiile cu suc si prajituri. Baga piine prajita sau/si orez fiert cu legume fierte, fara condimente, macar o zi-doua.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc de sfat. Adevărul e că nu am mai avut o întâlnire că asta de trei ani. Și mi se întâmplă foarte rar. Văd ce o să fac.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

N-ar strica o supă din legume.
Ajută la hidratare și te hrănește ușor. Amestecul ăla ți-a dat stomacul peste cap.
Ia-o ușor, că nu dau turcii năvală.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Mulțumesc! laughing