| GaByX a întrebat:

Ieri in prima pauza de la scoala un coleg a intra cu capul in mana mea...si ma cam durut.am crezut ce sucita vreo vena.am facut masaj.si acum nu ma mai doare dar daca incerc sa tin ceva mai greu in mana ma cam doare... ce sa fac? nu prea as vrea sa merg la medic.precizez ca durerea e la nivelul incheieturii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca nu ti s-a umflat la maxim 2 ore de la accident, si tu spui ca nu s-a umflat, atunci nu cred sa fie ceva grav. Este probabil o contuzie si o sa-ti treaca in cateva zile, cum zice si ayamegirl

| GaByX explică (pentru Zenithf):

Deci pot sa scriu.sa ma fortez dar cand fac anumite miscari mai bruste, cand tin ceva mai greu in mana atunci ma doare un pic.m-a tras si mama si ceva mai batranesc adica mi-am pus ceapa pisata cu rachiu...acum astept sa-si faca efectul

| Plague a răspuns:

Hm...maseaza des (cu marul lupului daca ai, daca nu cu spirt) si misca incheietura in toate directiile in timpul masajului. Daca nu e ceva grav se vindeca, dar daca e ceva grav risti sa inrautatesti situatia. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor. Eu am avut zeci de intinderi, luxatii, si chiar mainile rupte, si iti zic din proprie experienta ca e mai bine sa mergi la doctor; dar daca te incapatanezi, fa minimul posibil mentionat mai sus, si spera ca se vindeca in 3-4 zile. Daca nu, doctorul te paste. Bafta!

| cristinapasager a răspuns:

Nu este o problema, probabil ai facut o intindere. Nu este neaparat necesar sa mergi la medic, dar daca tii neaparat, mergi la un cabinet de fizioterapie.

| JiHyun a răspuns:

Ti s-a intins tendonul probabil.Si eu am patit-o.Dar nu e nimic grav, in vreo 5 zile iti trece.

| GaByX explică (pentru JiHyun):

Faza e ca daca ating osul ma cam doare daca apas tare.dar nu e umflat, invinetit sau ceva de genu.