| Grigore99 a întrebat:

am lucrat cateva zile intr-o fabrica in Germania, acolo unde aveam eu treaba mea se lucra cu o lingura speciala ascutita, se scobea miezul dintr-un fel de pepeni, dar in fine sa nu intram in detalii, acolo mai mult lucram din incheietura. In prima zi nu am simtit nimic dar dupa doua zile am simtit dureri la nivelul incheieturii dar eu am continuat sa suprasolicit mana si acum cand incerc sa o misc din incheietura ma doare foarte tare, de la incheietura in jos am mana umflata si cand o misc simt un fel de scartait ( nu stiu cum sa explic ) chiar si cand ridic o sticla de apa de exemplu ma doare foarte tare, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Și eu de multe ori am pățit așa la locul de munca și nu am dat importanță. Dacă chiar nu mai poți folosi mana, mergi la medicul de familie care acesta îți va da trimitere la ortoped.
Ar trebui sa fi anunțat la locul de munca incidentul căci în caz de spitalizare daca vei ajunge, aceștia suporta cheltuielile.
Sănătate!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Începe prin a te duce la medicul de familie, care probabil te va trimite la ortoped.

Doar așa de curiozitate, crezi că sunt doctori pe site-ul ăsta de copii care întreabă cum să se tundă la ouțe?!

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la medic. Cred ca este inflamata incheietura.

| Dyalema a răspuns:

Du-te la medic și fă o radiografie. Nu e grav dar e deranjant și trebuie tratat să nu se agraveze.