| Ally.Bee ♀ a întrebat:

Ieri la scoala un tip cam idiot el asa, m-a lovit cu pumnul fix in sanul drept. La inceput a fost o durere insuportabila, mi-am pus comprese cu apa rece dar nu s-a umflat, nu s-a invinetit nimic. Acum cand m-am trezit, la fel, nu e umflat sau invinetit dar ma mai doare. Ce sa fac? Sa ma duc la doctor? Mi-e teama sa nu fie ceva rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Asteapta cateva zile si apoi mergi la medic. Eu as raporta la scoala cazul. In felul acesta ai preveni cat de cat ca aceste lucruri sa nu se intample altor fete (ce ar trebui sa ti se intample ca sa raportezi? daca taci incurajezi astfel de comportament).
Un remediu foarte bun pentru a face ca sanul sa se dezumfle este sa il masezi de cateva ori (2-3) pe zi cu ulei esential de mandarine (tangerine) si lananda (levantica). Pui 10 picaturi din fiecare, le amaesteci in palma si aplici usor la locul loviturii. Ca alternativa poti folosi si crema de Arnica Montana facuta de Boiron (remediu homeopatic) si de asemenea, ia in orice caz de 3 ori pe zi cate 3 pastilute de Arnica 30 CH (remediu homeopatic) - vezi sa nu le atingi cu mana, ci sa le iei in capacel si le pui direct sub limba. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Urmareste in urmatoarele saptamani sa nu apara cumva vreun nodul, palpand sanul cand faci baie, eventual.Si paraste-l pe dobitocul care te-a lovit, la director.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa mergi la medic sa nu ai probleme mai tarziu.

| Ally.Bee ♀ explică:

@ Abh : Nu sunt genu care paraste la scoala si chestii d-astea, mai ales ca ne intelegeam cat de cat bine. Na... nu stiu ce sa fac happy

| Totti a răspuns:

Hmm ce nenorocit, pacat ca nu sunt la tine la scoala ca stergeam cu el pe jos! Te sfatuiesc sa mergi la un doctor! Take care! :*