| lidutzu a întrebat:

Ieri m-a intepat o viespe in ureche si azi s-a umflat foarte tare si ma mananca. Vreau si eu un leac "babesc". Stati pe linistit ca ma duc si la doctor daca nu imi trece cu leacuri din astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

In general trebuie sa te freci cu sare imediat dupa ce te-a muscat, ca sa nu se umfle, si cu usturoi( e un antiseptic natural).

| Dσℓℓу a răspuns:

Pune comprese cu spirt, ceva alcool.incearca sa scoti aculllll poate a ramas, pune`ti creme

| Serafir a răspuns:

Simplu cat ma jucam eu cu cuibul de vespi laughing gheata sau namol de ala pamant rece cu apa amestecat(argila)...

| Ejkoli a răspuns:

Trebuia sa iti sugi toxina chiar dupa ce te a intepat, da daca nu atunci puneti gheata si stai vreo 5-10 min, puneti alcool sanitar pe un betisor sau pe putina vata si aplica pe locul acela. Dupa aceasta o lasi sin pe dimineata iti trece.

| lidutzu explică:

Am folosit deja sare si otet, rosie