| ioana3432B a întrebat:

Ieri mi-am făcut baie pe cap apoi am mers prin oraș, era destul de frig și bătea vântul destul de tare. Am avut o geacă subțirică și capul descoperit. Astăzi m-am trezit cu gingiile umflate, doar in față în spatele dinților pe lungimea a doi dinți sus și jos și în partea dreapta jos lângă ultima măsea. Țin să menționez că gingia umflată lângă măsea mă cam doare puțin. De ce se întâmplă chestia asta mai exact? Am fost la ORL acum ceva timp dar cu probleme cu nasul, s-a uita în gât și urechi dar a zis ca e Ok, bine asta a fost acum câteva luni când încă era cald, doar de la vântul rece mă doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut abces dentar nu are nicio legatura cu faptul ca ai facut baie si ca bătea vîntul, daca era din cauză ca batea vîntul i ti curgea nasul aveai febra te durea in gît nu aveai nimic la dinti, dar tu ai altceva, mergi la stomatolog sa te consulte, ar fi bine sa i ti faci o radiografie panoramica a dintilor ca sa vada medicul ce ai acolo, radiografia costă cel putin 200 lei dar trebuie sa o faci ca altfel mergi degeaba la dentist, te va trimite el sa i ti faci radiografie.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai sistemul imunitar foarte slabit...
Mergi la medic, daca ai probleme de sanatate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o infecție la măsea mergi la stomatolog

| sierra1 a răspuns:

" ioana3432B : mi-am făcut baie pe cap. bătea vântul. Astăzi m-am trezit cu gingiile umflate"

când bătea vântul, aveai gura deschisă?

| ioana3432B explică (pentru sierra1):

Da, respir pe gura destul de des

| sierra1 a răspuns (pentru ioana3432B):

Aha, aia e!

| ioana3432B explică (pentru sierra1):

Am mai respirat pe gura dări se umfla gingiile doar câteodată deci consider ca nu asta ar fi motivul

| sierra1 a răspuns (pentru ioana3432B):

Atunci de ce ne spui că " frig și bătea vântul destul de tare", doar să ne induci in eroare?

| ioana3432B explică (pentru sierra1):

Sunt doar lucruri pe care le-am crezut importante de menționat, am mai avut momente când am avut gingiile umflate și erau situați asemănătoare, frig și bătea vântul apoi ziua următoare se umflau.

| sierra1 a răspuns (pentru ioana3432B):

Odată spui că
"se umfla gingiile doar câteodată deci consider ca nu asta ar fi motivul"

apoi că
"am avut gingiile umflate și erau situați asemănătoare, frig și bătea vântul"

mie-mi pare că ești cel puțin...indecisă și asta ca să nu spun altfel

| ioana3432B explică (pentru sierra1):

1 Nu cred ca respiratul pe gura ar fi motivul.
2 Când e frig afara și bate vântul mai ales acum ca e toamna am unele momente când mi se umfla gingiile nu știu dacă asta e motivul zic doar ca poate din cauza asta nu știu poate ar fi alte cauze. Mi se întâmpla doar câteodată. Cum iarna răcești de la frig, nu răcești in fiecare zi de iarna pentru ca ești expus la frig dar o răceala de sezon sigur ai.
Poate e alt motiv nu știu de aceea am adresat întrebarea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că gingia umflată lângă măsea. Puroi local, nu are legătură cu vântul care bate pe afară.

| vodami92 a răspuns:

Incearca sa iei o pastila! sau incearca ceva spirt asa daca ai! de obicei functioneaza! iti amorteste si numai simti nimic!