| BluishAngel a întrebat:

happy Se poate face meningita daca te speli pe cap si,dupa aproximativ o ora, iesi afara pentru o perioada cam lunga de timp? Afara nu era frig, era destul de cald insa batea putin vantul. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut o colega de scoala foarte frumoasa. S-a imprietenit cu un coleg mai mare care era elev la liceul militar. Ea a mers la liceul pedagogic. Intre baie (dusuri) si liceu erau cativa zeci de metri. Fosta colega, desi i se spusese in ne numarate randuri sa nu iese in frig, iesea si se ducea la dormitor. pe vremea aceea nu existau uscatoare de par. In anul II de liceu a facut meningita si a murit. Medicii spuneau atunci ca a fost raceala si s-a inflamat meningele. Chiar daca nu se datora direct frigului dar prin slabirea imunitatii tot poti face meningita.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Ideea este ca poti sa mori.

| BluishAngel explică (pentru Salontanul):

Ai putea sa detaliezi putin? Eu am cautat pe net si spunea ca frigul si parul ud (in cazul meu proaspat spalat de maxim o ora) nu sunt cauze ale meningitei,si ca este o boala contagioasa care se transmite, nu se face. Totusi eu stiu un caz in care o femeie s-a spalat pe cap si imediat dupa aceea a iesit afara (bine, era noapte, in plina iarna) si a facut meningita, ajungand sa fie paralizata. Acum nu stiu ce sa mai cred despre asta. Ma poti ajuta?

| Salontanul a răspuns (pentru BluishAngel):

Am avut o colega de scoala foarte frumoasa. S-a imprietenit cu un coleg mai mare care era elev la liceul militar. Ea a mers la liceul pedagogic. Intre baie (dusuri) si liceu erau cativa zeci de metri. Fosta colega, desi i se spusese in ne numarate randuri sa nu iese in frig, iesea si se ducea la dormitor. pe vremea aceea nu existau uscatoare de par. In anul II de liceu a facut meningita si a murit. Medicii spuneau atunci ca a fost raceala si s-a inflamat meningele. Chiar daca nu se datora direct frigului dar prin slabirea imunitatii tot poti face meningita.