| elcosmin a întrebat:

Ieri seara am gasit un porumbel pe strada langa o bordura. L-am luat in casa si am observat ca are ochii lipiti. I-am dat cu crema si cu apa calda dar nu am reusit sa ii dezlipesc ochii. Astazi a murit. Am citit pe net ca boala asta pe care o avea el la ochi se poate transmite si la oameni. Am dezinfectat tot cu spirt, dar tot mi-e frica sa nu ne imbolnavim. Doresc pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

De transmis, se transmite dacă persoana care atinge animalul bolnav, are răni deschise care ating zonele unde supurează, este zgâriată persoana de animalul bolnav.
Iar, porumbelul, se pare că a fost lovit, accidentat. Ochii închiși, poate semnifica faptul că el era în ultimile clipe ale vieții.
Iar, la medicul de familie, vă duceți degeaba. Porumbelul trebuia dus la un cabinet veterinar ca să i se fi făcut o autopsie, niște analize pentru a vedea de ce a murit. Așa, ați intrat doar în panică! Ați dezinfectat, foarte bine! Luați preventiv toată familia antibiotic 10 zile și sărbători fericite!
Ați făcut un gest frumos în pragul Crăciunului, dar nu e cazul să intrați în panică!
Dacă, doreați să vedeți dacă avea ceva contagios, imediat într-o cutie mergeați cu porumbelul la un cabinet veterinar.
Acum nu mai puteți decât să vă liniștiți, vin sărbătorile!
Oricum, chiar dacă se ia ceva, nu te omoară. Nu e ceva de nu se rezolvă! Nici grav!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Despre ce boală vorbești?

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Nu stiu exact cum se numeste. Atunci cand iti curg ochii si ti se lipesc. Infectie adica.

| BlondaBlondii a răspuns:

De ce nu mergi pana la medicul de familie si sa ii spui si lui despre aceasta problema.
el te poate ajuta mult mai mult decat te putem ajuta noi.