| Karinakari99 a întrebat:

Imi dati niste remedii naturale impotriva tusei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand prima masura evidenta este sa aplicati caldura pe piept si sa va acoperiti bine. Faceti gargara cu apa foarte sarata.
Sirop: iata 3 retete- usturoi: puneti la fiert o jumatate de litru de apa, scoateti de pe foc si adaugati 60 grame de usturoi tocat fin. Acoperiti si lasati la macerat timp de 12 ore.Strecurati si adaugati 4 linguri de miere si o lingura de otet. Trageti la sticla si tineti la rece. Se ia cate o lingura de patru ori pe zi.
-napi> scobiti un nap si umpleti cavitatea cu miere. Dupa cateva ore, s-a format deja un siro. Luati cateva lingurite deodata.
-limba-mielului:stoarceti sucul din frunze, cu ajutorul unui storcator casnic de fructe, amestecati un sfert de litru cu aceeasi cantitate de miere si luati cate o lingurita de patru ori pe zi.
ARGILA>

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sirop de pătlagină!
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Ceai de soc; ceai de coji de ceapa si nuca; sirop de mugur de brad; sirop de patlagina; sirop de ridiche neagra; sirop de hrean; sau sirop din combinatii de plante cum ar fi: muguri de pin, scai vanat, cimbrisor, patlagina, trei frati patati, tei; inhalatii (aerosoli) cu ceai de musetel; miere cu propolis. Siropurile le gasesti la orice magazin naturist (Plafar) sau in farmacii. Ex. de siropuri: Plantusin, Favitusin, Tusend, etc.
http://www.terapii-naturiste.com/retete/siropuri/siropuri.htm
http://www.clicksanatate.ro/......din-plante
Sanatate maxima!

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Mierea de albine este foarte buna pentru tuse o lingurita dimineata si seara inainte de culcare.Multa Sanatate si Lumina~*~

| A98 a răspuns:

Niste miere si coaja de lamaie (nu portocala, e toxica)pe razatoare face minuni.Ia cate o lingurita in fiecare dim si seara sper ca te-am ajutathappy

| ASimpleUser a răspuns:

Ceai fara zahar nu prea fierbinte ca te doare gatul

| zuzulina78 a răspuns:

Sirop din muguri de bradhappy

| albatavlad a răspuns:

Http://www.ssshoesss.ro/? ref=5uxjtmm2 uite aici...