| DragosMTGX a întrebat:

am o problema dar nu stiu ce sa spus...de cateva zile tot mananc dulciuri aproape in fiecare zi si seara inainte de culcare de exemplu beau cam 0.5 l de apa.dar in timpul zile nu beau asa multa apa. mananc de 2 ori pe zi si mai ciugulesc putin seara.Pot avea diabet? sau e in formare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LadyMelian a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci niciun fel de dulce o zi, doua.O sa vezi cum treptat dispare pofta de dulce.
Dulcele creeaza dependenta alaturi de sare si grasimi(mai ales cele saturate).Cu cat consumi mai mult cu atat iti cere mai mult.Nu,nu ai diabet dar daca nu iei masuri poti ajunge acolo in scurt timp.