| Xonia a întrebat:

Imi este foarte frica de ideee de a imi face operatie de apendicita
Numai cand ma doare incep sa plang la gandu astacrying
Deci sunt ingrozita de sange, ace, injectii, spital...etc
VOi ati facut apendicita?
La ce varsta?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Am facut la varsta de 9 ani. Este o nimica toata. Daca nu faci operatie poti sa faci peritonita si sa mori.

| Tourniquet a răspuns:

Buna.

Daca te doare rau de tot, ar trebui sa faci operatie. Nu-ti fie frica.

Eu am avut apendicita, la varsta de 6 ani si 4 luni. Crede-ma, ca iti face o anestezie... si tu dormi in timpul operatiei, vei sta o saptamana-doua in spital a te refaci apoi primesti un regim timp de o luna-doua happy.

Ai grija sa nu slabesti sau sa te ingrasi brusc cel putin de la 6 luni de la operatie, pentru ca operatia (cicatricia) se va marii.

Bafta, curaj, vointa! kiss

| Ana-Maria94 a răspuns:

Da am fost internata acum 2 ani ca eram suspecta, aveam niste dureru ingrozitore, dar nu m-a operat am stata 4 zile internata si mi-au facut antibiotic intravenos. Dar mai bine ma opera atunci, bine nu am mai avut probleme asa mari, dar tot ma mai apasa.Cu privire la operatie nu-ti face griji nu o sa simti nimi, doar anestezia de la inceput, dar nu este dureroasa.Bafta:* si curaj.

| shadovv a răspuns:

Habar nu am ce i aia dar am aceiasi problema... urasc spitalele (mai ales pe cele din Romania). Pot doar sa te sfatuiesc sa ai incredere in tine si ca se va termina. Bafta!

| Romancutza a răspuns:

Ei bine stai linistita ca operatia se poate face la o varsta peste 9 ani. Operatia nu o vei simti pentru ca vei fi anesteziata, dar daca esti mai grasa, dupa operatie nu te vei putea misca mult, doar dupa 1 saptaman.Mult succes, si sa nu. ti fie frica!

| TabooR a răspuns:

Pai eu am avut tibia rupta de tot am avut 6 operati ce sa zic cand am avut accidentul mi-am vazut propiu os de la picior doamne ce ciudat a fost...am avut injecti peste injecti acum suport orce sincer o sa te obisnuiesti dupa ceva timp adica asta nici nu e operatie grava in 2 zile te-ai intors acs eu am stat 6 luni in spital

| dannys a răspuns:

Sa nu-ti fie frica ca nu te doare.Iti face anestezie si nu simti nimic.Eu m-am operat la 14 ani si sora mea la 10 si nu am simtit nimic in timpul operatie.Sa nu-ti fie frica ca o sa fie bine.

| Minty a răspuns:

Ai curaj! si eu mi-am scos doua masele fara sa mi se miste si mi-a fost foarte frica! dar hey sunt aici si ajut omanenii in continuare! Deci nu mori, nu o sa simti nimic!

Fii barbatahee hee

| Alii a răspuns:

Eu am facut la 9 aniwinking. Cand am auzit ca trebuie sa fac operatie am inceput sa plang si acum ca au trecut 5 ani mai vreau sa faclaughinglaughingvorbesc serioslaughing. Deci nu ti face griji o sa fie binewinking. Eu am stat o zi in spiatl si mi au dat drumul.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 32 de ani.si nu ai timp sa-ti dai seama de nimic.nu te doare, nu stii cand ti-o face. e cea mai simpla operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost operata de apendicita la 10 ani si plangeam, de zici ca atunci se sfarsea lumea.Cand am ajuns in sala de operatii mi-a pus anestezie in perfuzor si in maxim 5 minute am adormit.Cand m-am trezit eram in salon si nu am m-ai simtit nimic. A doua zi eu ma plimbam pe coridor si la o saptamana dupa aceasta am mers la scoala. Asadar iti urez mult succes si curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tocmai am venit acasa de la spital.am facut o operatie cu unele complicatii.in fine.sincer.e groaznic. dar nu se moare din asta. e bine ca trece repede.eu am urcat etaje, am mers mult. sfatul meu e sa nu astepti pana la complicatii ca durerile se dubleaza.bafta