| valThina a întrebat:

De cateva zile ma doare in partea dreapta jos.am fost la ginecolog si a zis ca totu e ok si ca nu am de ce sa imi fac probleme. m-am dus si la scoala la cabinet si mi-a zis ca poate sa fie apendicita. m-a intrebat daca am greturi(da am) daca am facut febra(nu ink) daca am dat in diaree (cam da) si daca am avut dureri d cap(nu). o sa ma duc si la medicul de familie sa vad daca chiar asa este.
nu ma doare mereu doar cand ridic sau imping greutati si cateodata cand stau linistita.
mie imi e foarte frica d operatie chiar daca stiu ca e cea mai simpla.(si cand trebuie sa imi ia sange lesin d frica).
am 18 ani.imi e foarte frica si nici nu vreau sa imi petrec sarbatorile prin spitalsad. voi c credeti am apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa ai apendicita, desi nu pare. Oricum, daca te duci la spital in stadiul de apendicita acuta (in primele zile), vei sta foarte putin in spital 4-5 zile, in nici un caz nu iti vei face sarbatorile acolo. Daca te duci mai tarziu, cand faci peritonita, poti sta mai multe saptamani in spital din cauza complicatiilor. Cred ca este intelept sa te consulte cat mai repede un chirurg. Nu et va opera daca nu e cazul. E normal sa te temi, dar vei vedea ca daca ajungi in timp util la medic, operatia va fi foarte usoara si o sa ajungi acasa mult inainte de sarbatori.

| hax0r a răspuns:

Probabil ai apendicita. Febra si greturi ai atunci cand faci apendicita cronica.hernie nu e.in cel mai bun caz s-ar putea sa fie o febra musculara. eu iti recomand sa-ti faci analizele la spital. lasa cabinetul

| Dymytros a răspuns:

Eu cred ca ai si mai bine te duci si te operezi ca nu e mare lucru si nici nu stai mult in spital

| valThina explică:

Cam cat timp stau in spital sau acasaa?

| valThina explică:

La cabinetu d la scoala a zis ca nu ar fi nimic grav, sau ca cel putin nu e de operat dar stiu ca doctorita d la scoala e km proasta. si mai repet : nu ma doare f mult.
si daca stiti un doctor bun(chirurg) in buzau anuntati-ma

| Maryo_5187 a răspuns:

Cam 3 zile o sa stai in spital. este o operatie foarte usoara singura problema este ca nu o sa poti merge bine sau alerga. este epriculos deoarece dca astepti prea mult apendicita se poate perfora si poti avea probleme foarte foarte grave. crede-ma opereazate ca nu e nici un risc si dureaza 15 minute operatia.
nu simti nimic trece repede