| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca am herpes?
trebuie sa vizitez un dermatolog sau sa imi fac analizele?
cine imi poate spune daca am herpes?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Hace a răspuns:

happy herpesul este o afectiune vizibila! Fie ca apare la nivelul gurii (sub forma de pustule/vezicule) sau la nivelul zonei genitale (intr-o forma mai raspandita, se manifesta prin usturime si mancarime). Mai este si herpesul zoster / zona zoster (apare la nivelul intregului corp, in special in zona subratului) sau herpesul oftalmic care afecteaza nervul oftamic.

Ai herpes daca prezinti aceste vezicule in zonele mentionate mai sus. Daca apar in mod frecvent trebuie sa meregi neaparat la medic.

Numai bine happy