| TabooR a întrebat:

Imi poate zice si mie cineva care sunt punctele vitale ale corpului omenesc? Va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oana1405 a răspuns:

Puncte vitale :

La cap:
Varful barbiei, usor lateral ( mikazuki): lesin;
Varful barbiei (kachikake): lesin;
Moalele capului sau bregma (tendo sau tento): fracturarea craniului;
Tamplele ( kasumi): moarte prin ranirea creierului;
Ochii, arcadele sprancenelor, pometii obrajilor (seidon): pierderea vederii (temporar sau definitiv) si
a echilibrului;
Intre ochi (uto sau chuto): mortal;
Sub nas (gekon, jinchu): fractura si lesin;
Apofiza mastoid (dokko): mortal;
Carotidele (mursasme si matsukaze): lesin;
Laringele(hichu): lesin;
A saptea vertebra cervical (keichu): "lovitura iepurelui": lesin.

Pe corp:
Testicule ( kinteki sau tsurigane): lesin, iar uneori chiar moartea;
Ombilic (myojo): lesin;
Plexul solar (suigestsu): pierderea respiratiei;
Baza sternului (kyosen): paralizarea sistemului nervos;
Mijlocul sternului (tanchu): traumatisme cardiace;
Intre coastele a 4-a, si a 5-a (ganka): pierderea respiratiei;
Coastele flotante (denko, izuma 1): paralizie nervoasa si respiratorie.

Pe spate:
Baza omoplatilor (haya-uchi): stop respirator;
Intre omoplati (kassatsu): lesin;
Rinchi (ushiro-denko): soc nervos;
Coccis (bitei): leziune la maduva spinarii afectat.

Puncte dureroase dar netraumatizante:

La brat:
Partea interioara a bratelui (wanjun);
Partea de deasupra articulatiei pumnului (shuko 2);
Partea de deasupra mainii (soto-shakutaku);
Strangerea bratului (chukitsu);

La picioare:
Interiorul partii superioare a coapsei sau regiunea inghinala (yako);
Partea de deasupra coapsei (fukuto);
Baza pulpei piciorului (kusanagi);
Golul genunchiului (shitsu-kansetsu);
Tibia (keiko);
Glezna (naike);
Partea de deasupra labei piciorului (kori sau so-in).

2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Asta se invata la arte martiale si este numai pentru initiati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca vrei sa omori pe cineva? ar trebui sa fiu autorul moral nu?