| emi5098 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum pot scapa de punctele negre...
Am incercat sa le storc dar fara rezultat
Am incercat diferite creme, lotiuni
Va rog recomandati-mi ceva eficient
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TomJerry a răspuns:

Ai putea incerca. : o masca de fata pe baza de albus de ou si malai.
un albus de ou pe care il bati bine pana ajunge spuma. Peste aceasta spuma adaugi doua linguri de malai, amesteci si aplici pe tenul curatat in prealabil. Dupa ce se usuca, indepartezi masca cu un tifon curat si apoi iti clatesti fata cu apa calduta.

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna ziua! Uitati cateva remedii naturiste pentru indepartarea punctelor negre: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-puncte-negre
Sper sa va fie utile!

| luiza a răspuns:

Ma bag si eu... punctele negre sunt de fapt pori dilatati in care se aduna grasimea, ele nu ies decat scoase asa ca te sfatuiesc sa mergi la un salon de cosmetica sa le scoata si sa iti inchida porii, daca mergi macar o data pe luna in cateva luni nu mai ai nimic... daca vorbim strict de puncte negre!

| Lukk a răspuns:

Ai nevoie de ingrijire sustinuta a tenului, ca degeaba faci o extractie la cosmeticiana, daca nu ai grija de rutina de curatare a tenului, vor reaparea.
Sunt foarte eficiente mastile cu argila, mai ales argila verde.
Amesteca pudra de argila cu putina apa si aplica pe zona respectiva, apoi spala cu apa calduta cand se usuca masca.
Aici http://pasagera.ro/ gasesti un site foarte bun cu multe informatii legate de ingrijirea tenului, de produse potrivite, de rutina de curatare, hidratare, si vei gasi si multe sfaturi pentru tenul gras, puncte negre, etc. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. mers la salon, scos dupa care cerut usoara consiliere cosmeticienei pentru scos home
2. masca peeling (film, nu scrub)
3. daca te apuci solo acasa fara peeling, pas 1 - ar trebui sa stai un pic cu fata in aburi inainte (peste aburii de la o oala cu apa fierbinte, prosop pe cap), in plus, la Body-Shop si alte magazine exista o ustensila speciala pentru scos puncte negre, asa arata: http://www.frumusetefemei.ro/wp-content/uploads/2009/01/pensetacosuri.jpg

| LAYILA a răspuns:

Garniere pure http://www.google.it/......tp?/imgres asta e poza functioneaza si are trei utilizari :-)

| LAYILA a răspuns:

Garniere pure http://www.google.it/......tp?/imgres asta e poza functioneaza si are trei utilizari :-) si nici nu costa mult dar e important sa il folosesti zilnic

| Moxo a răspuns:

De punctele negre nu prea poti scapa, pentru ca apar din nou... insa am auzit ca daca te freci pe fata cu malai merge. [ eu am incercat, si le-a redus un pic ] si incearca cremele "clear skin" de la Avon. Sper ca te ajuta! happy