| Amusive a întrebat:

Imi tot apar cate 1 punct stralucitor in campu vizual.
De multe ori imi dispar dupa 1 ora iar de multe ori dupa 1 zi.
Am fost la un control de 2 ori la ochi si nu mi-a gasit nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la control nu ti-au gasit nimic, inseamna ca e din cauza oboselii nervilor oculari.

Foloseste minim calculatorul, telefonul, televizorul si alte asemenea aparate, care iti "mananca" vederea.

Fa multe drumetii si observa atent natura. Aerul proaspat, miscarile multiple ale ochilor etc. te vor ajuta sa ti se clarifice vederea.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba de oboseala masiva a ochilor. Incearca ca macar 1 saptamana sa nu mai stai pe computer, tableta, telefon sau orice cu screen, sa iesi in aer liber sa te plimbi si sa te odihnesti masiv.