| StefanTristan a întrebat:

În anul 2015 am fost trimis în șomaj de la o firmă de furnizare energie termică (conducerea orașului a decis să se monteze centrale de apartament) și după aceea, negăsind de lucru, fiind astmatic, în vârstă de 55 de ani, m-am retras la părinți la țară, am îngrijit părinții, dar cu toate astea primăria nu mi-a aprobat statutul de îngrijitor oficial. Astfel am pierdut asigurarea de sănătate. Așa m-a prins criza de coronavirus. M-am infectat la începutul lui noiembrie, era să mor aici acasă, iar acum am o grămadă de simptome postcovid, palpitații ale inimii, sufocări, crize de nervi... Ar trebui acum să umblu să clarific ce a rămas în mine după acest virus, dar n-am asigurare. Ce ați propune? Cum să procedez, ce să fac? Vă mulțumesc din suflet, dacă ați acorda câteva gânduri realiste cu empatie pentru mine, de a ieși din acest impas, atât al trupului cât și al sufletului. Să aveți o zi frumoasă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| geoor a răspuns:

Încercați să dați de cei de la CAS și să le explicați situația. Eu unul țin minte că rudele de gradul 1 vă pot primi în asigurarea lor de sănătate dar nu bag mâna în foc. Știu că se mai fac și diverse măgării dar e absolut penibil să plătești foarte mulți bani la CAS de-a lungul timpului fără să te duci măcar la medicul de familie și când chiar ai nevoie să nu poți face nimic. Atâtea contribuții degeaba.

| StefanTristan explică (pentru geoor):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Într-adevăr între timp am clarificat că pot să devin coasigurat la asigurarea soției. Mulțumesc.