| anonim_4396 a întrebat:

In cadrul unui examen medical de la un concurs am fost eliminat pe baza pulsului marit si a tensiunii.Am fost la cardiolog si dansul mi-a zis ca totul este in regula.Insa cand am fost sa ma angajez la o firma si acolo mi-au zis ca am tensiunea putin cam mare... Oare de la ce vine tensiunea asta mare dintr-o data si pulsul marit.Tin sa precizez ca imi iau acasa de atunci tensiunea in fiecare saptamana si acasa este normala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De la emoții, desigur. Te „agiți" când mergi la medic.

| dannyel86 a răspuns:

Da, anumite situatii, imprejurari determina cresterea tensiunii. Asta mi se intampla mie cand merg la stomatolog. S-au facut lucrari dentare, dar, inainte de asta, mi-a luat tensiunea, crezand ca am probleme de sanatate cotidiene. Ei bine, nu! Fobia de stomatolog imi creste tensiunea si imi provoaca tahicardie. La fel ti se intampla si tie. Ai fost supus unui stres emotional, iar organismul a reactionat.