| Crinela a întrebat:

In cat timp dispare arsura de la soare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de gradul de afectare a epidermei expuse la soare. De obicei efectele arsurilor solare dispar in 3-4 zile in cazulfolosirii de lotiuni si creme adecvate tipului tau de piele. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde cate pacate ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 4-7 zile, dar daca ai o piele foarte sensibila, arsura este grava si nu este tratata corespunzator poate sa dureze si mai mult.

Soarele distruge celulele pielii si le transforma in celule anormale care nu se mai comporta normal, riscul de cancer de piele este crescut atunci cand suferi arsuri solare. Cancerul de piele este vindecabil daca este depistat si tratat la timp, dupa 3-4 saptamani mergi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog pentru a te examina.

Foloseste anti-iritanti : suc de aloe vera, ceai de musetel sau ceai verde. Ceaiul trebuie sa fie caldut si sa il folosesti intr-o ora de la prepararea lui ca sa beneficiezi de puterea maxima a ingredientelor. Aplica compresele cu ceai de mai multe ori pe zi.