| Dinu_Laurentiu_1988 a întrebat:

In cat timp se vindeca o gastrita antrala eritematos-eroziva? Este considerata cronica? Dupa tratament se pot manca in mod 'usor' alimentele interzise pe perioada tratamentului?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Poate fi cronica sau acuta, depinde de cat timp o ai. De vindecat, sub tratament corect, se vindeca intre 6 si 8 saptamani, dar te vei simti bine inainte de vindecarea completa.

| Dinu_Laurentiu_1988 explică (pentru Empathizer):

Am avut probleme de la un sos foarte picant (foarte concentrat care din greseala ca sa sting 'foc'-ul din gura am inghitit apa cu tot cu subtanta si probabil ca mi-a atacat stomacul; am fost la spital si dupa 2 zile de investigatii cu internare cu tot mi-au dat diagnosticul si etc; sa fie doar acuta, teoretic? pun intrebarea deoarece nu am mai apucat sa intreb la spital... ma gandeam asa cam din ce categorie ar putea face parte

| Empathizer a răspuns (pentru Dinu_Laurentiu_1988):

Da, e o gastrita acuta.

| anacolda a răspuns:

Cam grav! Trebuie tratament medicamentos si regim sever. In gastrite e bun ceaiul de coada soricelului si aloe vera, dar nu prea multa. Aloe se ia mai ales dupa masa si noaptea, inainte de culcare. Se mananca mai ales cartofi copti in coaja si branza de vaci. Nu alimente iritante!
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/