| anonim_4396 a întrebat:

In ce fel imi poate dauna consumul zilnic de guma de mestecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Majoritatea gumelor de mestecat contin o substanta laxativa si daca ai un intestin mai sensibil si consumi guma in cantitati "industriale" ai putea simti anumite modificari de tranzit in sensul accelerarii lui.

| pisi dy a răspuns:

S-o luam de sus in jos... disfunctii ale artic temporo-mandibulare ( o sa-ti "trosnesca " articulatia...), poate un ulcer si diaree datorita sorbitolului. atatea imi vin acum in minte, dar de ce mesteci atata guma? ca depinde si cata mesteci. esti stresat? e un tic?

| emima a răspuns:

Poi cred ca la stomac nu face bine deloc eu am gastrita inceput de ulcer si nu mia recomandat deloc medicul guma de mestecat

Shin
| Shin a răspuns:

O sa ai probleme cu stomacul mai tarziu. Cand mesteci guma, corpul tau incepe procesul de digestie, crezand ca ai sa si inghiti ceva. Se varsa tot felul de sucuri gastrice si in lipsa mancarii, or sa iti manance stomacul... (popular vorbind tongue )

Shin.

| domidoc a răspuns:

Iti cresc falcile.Ca la culturisti.

| Sophie_3843 a răspuns:

Pot sa-ti slabeasca dintii si sa ai probleme la inima.Ata e tot ce stiu! Bafta! Pa!

Gloriuta...

| stealthb a răspuns:

Nu o sa-ti manance nimeni stomacul deoarece e protejat impotriva acidului clorhidric (adica substanta coroziva a sucului gastric) happy Dar intr-adevar atunci cand mesteci stimulezi glandele sistemului digestiv si daca ai stomacul gol ai sa simti asta big grin Se spune ca pe termen lung mestecarea zilnica ti-ar putea afecta sistemul digestiv (stomacul si intestinele) dar eu nu stiu de studii concrete. Pe de alta parte, daca mesteci guma fara zahar ajuta la igiena orala happy

| aztirug a răspuns:

Din cate stiu pot aparea afectiuni ale stomacului, deoarece acesta "freaca in gol" avand impresia ca va primi hrana. Am 15 ani deci nu sunt specialist, este doar ce am auzit de la altii.