| Virgilius-virgilianus a întrebat:

In ce perioada a anului este cel mai bine sa iau suplimente de vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

E bine sa iei suplimente doar daca e cazul, ...in urma analizelor, prescrise de medic! Si suplimentele, pe langa vitamine, mai au si alti compusi si coloranti...etc.
Mai bine ia-ti suplimentele de vitamine din fructe! E mult mai sanatos! Si cauta fructe romanesti! Sunt cu adevarat naturale... cele mai multe! Si le poti consuma oricand!

7 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Primavara neaparat. Iarna doar daca esti cu sistemul imunitar la pamant.

| JayLeno a răspuns:

Toamna, iarna si primavarahappy

| miha2010 a răspuns:

Cred ca primavara deoarece organismul este mai slabit dupa iarna cand se presupune ca ai stat mai mult in casa, aio mancat mai gras, mai putin sport!

| So.SwEeT a răspuns:

Cel mai binevenit e sa primesti vitamine iarna si primavara(din cauza virusilor si a sistemului imun slabit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita ca unele vitamine iti deschid apetitul si iti dau metabolismul peste cap, vitaminele sunt un supliment si ar fi bine sa intrebi medicul sau farmacistul, sunt vitamine care odata depuse in organism nu mai pot fi eliminate, vit E sau A de exemplu, sau calciul care poate favoriza tromboza sau calculii renali, fructele si verdeturile sunt foarte bogate in vitamine, fructele rosii de padure precum coacazele sau cele exotice precum kiwi care au o concentratie mai mare de vitamina c in comparatie cu portocala

| mariuca_bambi a răspuns:

Primavara si toamna.

| alina_turcu a răspuns:

Suplimentele cu vitamine ar trebui luate la recomandarea medicului, nu dupa ureche.