| tiberia_vintan a întrebat:

In cursul zilei mi se umfla picioarele foarte tare, dar dimineata sunt ok. E ceva ce as putea sa fac ca sa nu mi se mai umfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic. Pot fi varice hidrostatice, o suferinta renala, o suferinta cardiaca, un dezechilibru hormonal, o tumora pelvina. Pana atunci, evita sa mananci sarat si stai cat mai mult intinsa, cu picioarele ridicate pe un rulou facut dintr-o patura.

8 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde care este cauza: statul in picioare foarte mult, pantofi incomozi, mersul pe jos pe distante lungi... Sau poate fi o cauza medicala... Fa-ti niste analize! Poti incerca Lioton Gel.

| remus a răspuns:

Am aceasta problema si eu cu picioarele, numai partea de jos glezna, am inceput de 5 zile sa beau ceai de anghinare cu fructe de padure, neandulcit, este cam amar, am observat ca au scazut putin din volum, am sa fac tratamentul macar o luna, sper sa dea randament, multa sanatate va doresc, incercati... nu are ce sa va faca rau.

| cristinela a răspuns:

Nu elimini apa...adica nu bei suficienta apa ca sa o elimini...si eu am aceeasi problema, dar in general doar pe timpul verii sau cand este mai cald, iarna scap de problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa aveti probleme circulatorii sau probleme renale. Un masaj de drenaj limfatic ar rezolva problema pe moment. Sunt bine venite sedinte regulate, una pe saptamana. Cauza o puteti rezolva prin reflexoterapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa ai probleme cu circulatia. Noaptea sforai? Daca da, este posibil ca sangele tau sa nu fie oxigenat suficient, ceea ce va face inima sa pompeze mai greu, ceea ce duce la afectiuni limfatice (adica edeme si retentie hidrica, printre altele). Mergi la medic pentru o discutie care sa te lamureasca mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aceeasi problema ca si tine si pana acum nu am gasit nici un remediu.Fie vara fie iarna picoarele mele sunt umflate.Si eu cred ca este de la faptul ca retin apa in corp.

| Corina _radoi a răspuns:

Iti recomand sa mananci mai putin sarat si sa renunti la hrana procesata (sosuri de cumparat, supe la plic, chipsuri, snacksuri, etc) – cel mai probabil de la sodiu ti se umfla. Bea si mai multa apa si fa si putina miscare si... voila!

| Viorica_cosoi a răspuns:

Porti tocuri inalte in timpul zilei? E posibil de la asta sa ti se umfle picioarele!