| beniamin1991 a întrebat:

Am cauzat un accident rutier.Nu e grav,a fost o victima,a luat-o salvarea,a fost dusa la spital, nu a fost tinuta mai mult de 5 ore.
Asta ar fi pe scurt,acum sa dau mai multe amanunte ca sa imi puteti raspunde si participa la conversatie daca aveti cunostinta de cauza.
Am cauzat accidentul cu un bus Mercedes Vito,am lovit din spate un autovehicul marca Dacia, in ea se afla 5 persoane, 4 adulti si un copil.
Doar o persoana a fost ranita,s-a plans de dureri de spate cumplite,a fost dusa la spital.
Nu stiu ce spune raportul medicului,ce s-a constatat, dar stiu ca nu a stat mai mult de 5 ore la spital si a primit concediu medical.
Acum,tiganul vrea sa ma faca de bani,ei sunt tigani (nu spun asta cu rasism) si majoritatea,stiti voi cum sunt,ar face orice sa te faca de bani.
Busul il fac cu banii mei, Dacia cu asigurarea mea.
El mi-a cerut pe Dacia lui 30 de milioane (vechi),eu nu vreau sa ii dau banii astia,dar inca nu i-am spus,asta ca sa vad cum sta treaba cu datul in judecata.
Deocamdata astept sa vina un agent de la Brasov,sa faca poze la masina lui si sa constate suma de despagubire.
In orice caz, mai mult de 14 milioane nu ia pe ea.
Acum,nu stiu ce sa fac, daca sa ii dau aia 30 de milioane sau sa lasam asa pe mana asigurarii.
Dar bine,aia cu masina ramane asa,chestia e cu femeia aia care probabil ma va da in judecata pentru a plati daune morale.
Certificat medico-legal nu are deocamdata dar poate obtine, eu ma gandesc ca nu e nimic serios daca a trimis-o acasa dupa 5 ore si i-a prescris niste medicamente de la farmacie in valoare de 20 de lei.
Bunicamea ma bate la cap sa imi iau avocat sa ceara de pe acum ceea ce a constatat medicul ca e la coloana ei,atunci cand a sosit la urgente,ca daca nu o fac acum,tiganii au niste relatii si exista o persoana pe acolo la spitatul din Fagaras, un medic "corupt" care face el certificat medico-legal si cica el face nasoale ca mai adauga boli si le invarte el pe hartie in asa fel incat sa obtina ceva destul de solid in cazul lor pentru a ma da in judecata si a castiga.
Acum voi ce credeti? Cum ar trebui sa procedez? Orice sfat ar fi binevenit.

Răspuns Câştigător
| AlexandraStf a răspuns:

Procedezi in felul urmator :persoana accidentata trebuie sa se prezinte cu o internare de cel putin 10 zile sa se poate considera atestare medico-legala iar pe procesul-verbal politiei trebuie sa apara ca aceasta persoana a acceptat internarea si bineinteles niste martori, daca s-a intamplat asta vei astepta frumusel acasa o citatie sau orice alt gen de invitatie la judecatorie - de acolo, e simplu, avocat si justitie - bani, nu dai nimanui, nu vei mai scapa de ei apoi- cu masina no problem, se ocupa asigurarea de ea. tu vei plati la urmatoarea polita cu un procent gen 15% - 25 % mai mult, succes!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asculta sfatul bunicii. Un avocat are acces la toate probele din dosar si te poate sfatui in cunostinta de cauza. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Pe masina nu dai nimic in plus decat zice asigurarea si cu faza medicala intereseaza-te si tu prin rude ceva daca au relatii ca sa nu te bagi in belea mai mare deoarece si cu o sticla de wiski poti mitui un medic.

| Shatteredx a răspuns:

Eu zic sa nu te pui cu tiganii si s-o asculti pe bunica-ta. Ia-ti avocat, chiar daca cheltui cateva milioane. Ai putea sa intri pe forumul acesta, sunt foarte multi avocati aici care intra zilnic, cere-le si lor o parere.
http://www.avocatnet.ro/

| beniamin1991 explică (pentru Shatteredx):

Eh,nu imi e nici mie foarte frica de ei si ce s-ar putea intampla,pana la urma cel mai important e ca nu a avut nici macar o zi de spitalizare.
Totusi,daca vor sa mearga mai departe,am si eu un "as",dar asta va fi folosit ca ultim gest de disperare si oricate probe ar avea avocatul lor,sentinta va fi in favoarea mea,dar sper sa nu se ajunga acolo, acum nu stiu ce sa zic, sincer, sunt tentat sa imi iau un avocat.
Pana atunci, alte sfaturi sau orice altceva in legatura cu cazul meu!?

| Annim a răspuns:

Cred ca trebuie sa fii mai atent la : cum conduci doar asta cred si astfel ar trebui sa procedezi. Mai multe lucruri nu iti pot spune pentru ca stii deja ce ai de facut. bye bye

| dyabolic a răspuns:

Parerea mea este ca tiganii pulseaza la intimidare! Daca a iesit din spital dupa 5 ore, nu prea are de ce sa ti ceara despagubiri. Daune morale se cer daca ai zile de spitalizare mai mult de 5, daunele materiale se cer daca prejudiciul este constatat si nu trebuie sa depasasca valoarea bunului la starea initiala! Exact cum ai zis u mai sus daca paguba estimata este de maxim 1500 de lei nu are cum si dc sa ti ceara mai mult. Asteapta sa vezi ce fac mai departe si in cazul in care esti citat atunci iti angajezi avocat.

| zuzuu97 a răspuns:

Eu iti zic sa nu faci prostia sa ii dai banii in nici un caz.vor sa te stoarca de bani.dar nu are ce sa iti faca si nu are de ce sa te dea in judecata..si tata a patit aceeasi chestie si cel cu care a avut accidentul si tin sa constat ca a fost o tamponare mai grava putin sa zic asa cel pe care l-a lovit a dat putin cu capul in parbriz si a stat nu stiu cat in spital pentru ca prietena lui era asistenta si i-a rezolvat cu spitalizarea si cu alte chesti..si tot il ameninta pe tata si dupa aceea tata nu i-a mai dat bani ca i-a spus varul meu care e politist si l-a lasat in pace pe tata cand a vazut ca nu-i mai merge si ca nu mai tine..nu te arunca aiurea..de ce sa te legi daca nu te doare capul?

| zuzuu97 a răspuns:

Am uitat sa zic cel pe care l-a lovit nu avea nimic la cap dar e unul care vrea sa stoarca buzunare si tata s-a aruncat aiurea degeaba...linisteste-te si o sa vezi ca se rezolva