| Andreea1095 a întrebat:

In fiecare seara pe la 9 jumate -10, mi -am făcut un obicei din a manca un măr sau o banana. Greșesc ca mănânc un fruct la ora aia? pur și simplu în timpul zilei nu simt nevoia, decât seara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MeForeverAlone a răspuns:

Deci medicii spun că e ok să mâncăm un fruct seara, dacă ne e foame. Eu zic că nu greșești, mai ales că merele curăță dinții și stomacul de toate mizeriile și ajută la digestie. Dar nu-ți recomand să mănânci banane, pentru că au mult zahăr și sunt de preferat dimineața la micul dejun. Eu îți recomand să mai cauți pe net,, ce e bine să mănânci seara" și să vezi ce găsești, pentru că există multe sfaturi pe multe bloguri bine informate.

Baftă!

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi mai indicat să-l mănânci dimineaţa pe stomacul gol, dar nici aşa nu e rău, decât cipsuri sau ciocolată...

| RAY a răspuns:

E foarte bine ca manci fructe mai ales seara

| cristimihailov a răspuns:

Sunt unii nutritionisti care nu recomanda consumarea fructelor seara datorita continutului de zaharuri care creaza o stare de surescitare facand adormirea putin mai dificila.

Apoi mai este vorba si de faptul ca fructului ii ia putin peste o ora sa se digere. Daca stai intinsa la orizontala, timpul de digerare aproape se dubleaza. Dar cu cat sta mai mult in stomac acesta poate sa fermenteze, creand gaze care duc iarasi la o stare usoara de inconfort. De asemenea aceste gaze o pot lua in continuare in jos si iti va genera nevoia de a merge la baie in timpul noptii, scazand calitatea somnului.

Fructele sunt recomandate, dar nu oricand.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru cristimihailov):

Dupa unii utilizatori care habar nu au si mai induc in eroare pe altii energia luata din fructe( fructoza) inainte de culcare sta cuminte pana dimineata si asteapta sa fie folosita. Cum sa se depuna? Nu e logic laughing of of

| cristimihailov a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Banuiesc ca ai auzit ca fructoza (ca forma generica, dar sunt mai multe tipuri de zaharuri complexe) stau "pitite" printre fibre. Dar nu conteaza asta, conteaza ca te face mai alert decat in mod normal.

Si daca bei apa multa asta inseamna ca ramai fara saruri in tine? Ca le scoti pe toate la wc?

Stai linistit, nu fructoza in sine ingrasa, ci ce bagi pe langa.

| ALGator a răspuns:

Trebuie ca lumea in care traim a devenit dura si ciudata, necrutatoare, daca ne punem o astfel de intrebare.
Fructele dulci (banane, strugure etc) au o tendinta sa ingrase. Cei care au o tendinta de ingrasare s-ar putea gindi eventual ca mincind seara mai tirziu dau de lucru sitemului digestiv in schimbul 3, ceeace inseamna o asimilare in plus. Dar asta e o paranteza doar.
Exista tot felul de teorii, mituri despre "culcatul cu stomacul plin" dar nu am vazut sa fie confirmate. Pentru persoane subponderale chiar nutritionistul recomanda o ultima masa tirzie de "umplere".
Simte-te bine si fa-ti aceasta mica placere. Ora nu conteaza.

Cred insa ca ai putea forta putin propria natura (obisnuinta e a 2-a) mincind fructe (si vegetale in general) si in timpul zilei. Face bine organismului si nu e chin.

| August99 a răspuns:

Frate, mananca ce vrei cand vrei viata e scurta

| nugasescusernameliber a răspuns:

Un singur fruct nu e gresit, stai linistita. Dar sa nu ai stomacul plic fiindca fructele stau in stomac, "fermenteaza" pana se digera masa anterioara. Daca iei cina si la 3 ore mananci un fruct este in regula, oricum fructele se digera in aprox. 30minute pe stomacul gol.

| Mihaelablabla a răspuns:

Ideea este ca fructele sunt dulci si contin fructoza, si de aceea ar fi bine sa le mananci pe timpul zilei. Dar daca corpul iti cere, da-i, inseamna ca are nevoie atunci si poate tie iti merge super ok asa, fara sa te ingrasi sau alte lucruri, insa observa-ti corpul ca sa-ti dai seama.

| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns:

E absolut ok.