| IIonut177 a întrebat:

In fiecare zi mă trezesc fara energie și cu silă da orice. Mă duc la liceu. Când mă duc că am zile când stau in pat și lipsesc din silă. In rest nu am prieteni, nu ies afara decât la magazin. Stau toată ziua in casa și mă uita seriale, cate odată YouTube și mănânc. (Nici ce mănânc nu-mi place și mi-e sila sa-mi fac și mâncare) Până când vine seara și revin la plictisitoarea realitate unde nu se întâmplă nimic. Apoi mă culc și se repeta. N-am chef nici să mă dau jos din pat sa fac chestii basic și îmi dau seama că cu cât mă mișc mai puțin cu atât e mai greu sa mă mișc. Mă dor picioarele, spatele de multe ori. Am inceput sa obosesc doar urcând scările sau sa merg 400m până la magazin.

Am mai incercat sa mă schimb când am cate un boost de motivație. But it all comes crashing down. Și în câteva ore sunt iar în starea aia de hopelessness.

Mă îndoiesc că are cineva vreun răspuns/sfat la problema mea dar am zis sa incerc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ai incercat sa iti gasesti niste scopuri pentru care sa lupti? Cand ai un scop si iti doresti sa atingi anumite obiective, o sa ai parte de o stare generala mai buna. Pune pe o foaie ce iti doresti sa faci in general, care ar fi pasii pana la reusita si imparte pasii in altii mai mici. Vezi ce poti face in fiecare zi, saptamana, luna, an pentru scopul final.

| KR0N5TADT a răspuns:

Iar acum te cam bate gândul să cumperi niște frânghie și un săpun, nu?

| IIonut177 explică (pentru KR0N5TADT):

N am ajuns acolo încă happy

| KR0N5TADT a răspuns (pentru IIonut177):

Asta-i bine. Foarte bine.
Tu, ai nevoie de ceva care să îți aprindă combustibilul rachetei. Cred că știu cum arată bricheta aia. Sunt aproape sigur că este neapărat necesar să te rupi din confortul propriu. Din rutina comodă și de rahat a vieții de zi cu zi.
De exemplu, ai putea începe să ajuți. Pe oricine. Uite, fă o vizită la un adăpost de animale fără stăpân. Sau la un azil de bătrâni aflat în grija statului. Chiar la un orfelinat. Intră în vorbă cu cei de acolo și află cum poți ajuta.
De ce te va ajuta? Fiindcă ești debusolat, nu ai un target bine definit care să dea sens vieții tale de zi cu zi.
Fă bine celor din jur, necondiționat, și te vei simți extraordinar. Crede-mă, cunosc sentimentul. happy