| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, sunt dependenta de telefon, este o problema comuna dar asta nu înseamnă ca nu este gravă.
Cum scap de dependenta de telefon? Stau vreo 10 ore pe zi pe el, nu fac nimic fara el, îl iau cu mine și stau pe el peste tot.
De dimineață, când mă trezesc și până mă culc doar pe telefon stau și, cum vă așteptați, nu fac nimic util cu el, doar îmi pierd timpul pe rețelele de socializare, jocuri, videoclipuri amuzante, etc.
Când încerc să îl mai las simt că mă plictisesc și nu am nici o motivație să fac nimic, efectiv trece viață pe lângă mine.
Voi ce sfaturi aveți?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în perioada asta cu covidu oricum nu prea ai ce face, că ți-aș fi recomandat să te înscrii la un curs de ceva.
Poți eventual să intri pe pc sau tot pe telefon să te uiți măcar la ceva educativ pe Youtube. Sau închizi telefonul și te pui să citești o carte ori să ieși pe undeva și îți impui să nu-l deschizi

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-l inchizi si sa uiti al ami deschide!
Zilnic sunt depistate sute de cazuri de tumori pe creier de la undele emise de telefoane. Nu mai spus ca te lipseste de bucuia vietii, de a trai si de a face ceva util.
Unica solutie este sa-l inchizi si sa nu-l mai deschizi deloc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sfaturile celorlalte persoane au fost foarte bine puse la punct si folositoare. Drept urmare recomand sa urmezi pasii dati de fiecare.
Nu stiu ce as mai putea sa adaug.

De ce stai pe telefon? Adica pe langa faptul ca te plictisesti, care este adevaratul motiv? Nu vrei sa faci altceva sau nu poti sa faci altceva? Ma gandesc ca stiai si tu ca poti sa citesti pe langa, ca poti sa inveti ceva, ca poti sa te dezvolti personal si asa mai departe.

Trateaza aceasta problema "serios" si gaseste acel ceva, care sa te ajute si sa iti inlature gandul de la asta. Nu ai un prieten sau o prietena, care sa faca si ea/el aceste lucruri? Sa zicem ca vorbiti ca de la ora aia la ora aia sa nu stati pe telefon, sa faceti altceva, iar dupa... sa vorbiti ce ati facut. Cumva sa va gasiti o preocupare, astfel incat sa nu mai stati pe telefon.

| anonimg a răspuns:

Vei gasi motivatie pentru viata, si vei scapa de plictiseala, daca vei depune eforturi sa te inscrii ca voluntar intr-una din multele organizatii din tara.

| Celcestietot a răspuns:

Pai ai ceva anume de facut de doresti sa nu iti mai petreci timpul pe telefon?

| NLS a răspuns:

Dezinstaleaza aplicatiile care creeaza dependenta pentru minim o saptamana, apoi dupa o saptamana le reinstalezi si iti impui sa nu mai intreci masura.
Totul tine de autocontrol, de vointa.

Sau cauta-ti o alta ocupatie: citeste, gateste, joaca sah/table, deseneaza, invata sa canti la un instrument sau cu vocea,
fa curat in casa/camera/masina chiar daca ultima data ai facut acum 3 zile.
si cel mai important: petrece timp de calitate cu persoane apropiate/dragi, cu care nu te plictisesti discutand/povestind.

Sau dedica timp pentru a te perfectiona intr-o limba straina; cu siguranta iti va folosi.

| romeo78 a răspuns:

De fapt nu există o dependență față de ceva anume. Unii sunt dependenți de tehnologie, alții de cumpărături, colecționari.
Dintotdeauna au existat astfel de persoane. Doar că progresul a condus spre o mai mare automatizare a unor munci altădată efectuate de oameni.
Iar, în cazul telefoanelor mobile, a fost vorba de o refulare a persoanelor timide, introvertite.
Nu exista tehnologie, existau abonamente la biblioteca publică unde erau persoane care mergeau doar la masă și la culcare acasă. În rest, erau la bibliotecă. Unii socializau, dar mulți citeau pe rupte, inclusiv presa.
Pur și simplu încearcă să evadezi din mediul virtual și încearcă dacă ai o vârstă potrivită, după 16 ani, mai exact să te înscrii în diverse voluntariate: SMURD, Crucea Roșie, asociații creștine, cămine sociale, pentru ca să ocupi timpul liber dat și de această școală online, cu noi activități, să cunoști oamenii!

| Legion7X a răspuns:

Citește o carte interesantă, depinde ce vrei fantezie, aventură, sf etc. Poți desçarca și Asculta teatru audio in sufragerie lasând tel pe masa, sau punând conținutul pe alt dispozitiv.
https://youtube.com/playlist?list=PLXgs7Sx39kFtlg__0qytdaU0sj_E60wXO

In fine depinde, mediul tău de socializare, și ce fel de fire esti. Poate mai retrasă, și introvertită.

| zilog a răspuns:

Cea mai bună rezolvare
iti cumperi un telefon Nokia3310

Si gata ai rezolvat toată problema!
https://www.stuff.tv/......on_web.png

| Anuket a răspuns:

Eu îmi instalasem AppBlock și așa am reușit.

| KR0NSTADT a răspuns:

Vinde-l și cumpără unul clasic.

| Dddonkey a răspuns:

Probabil una din probleme noi generatii care cauzeaza multe efecte negative. Anxietate, lipsa de incredere in sine, pierzi momente importante si oportunitatii reale de a face ceva, sa fii bucuros ca traiesti. Asa cum ai invatat te si poti dezvolta. Nu iti fa griji ca toti avem in viata domenii care au devenit sau sunt obsesive. E bine ca vrei sa recunosti ca este o problema, asta e un inceput, dar dupa ce ti au fost sugerate asa de multe incearca sa le personalizezi si fa ti un plan pe care sa il respecti. E important cand vrei sa scapi de o dependenta sa o inlocuiesti cu altceva, si treptat obsesia va disparea.
Schimba ti abonamentul la internet, pune ti pe telefon limite care sa iti reaminteasca ca petreci prea mult timp, iesi din casa mai des fara telefon, du-te la plimbarii mai lungii si dimineata.
Iti poti pune muzica pe telefon sa simti ca il ai dar in acelasi timp poti face altceva.
Un caine te ar ajuta, sau orice animal de companie. Si eu am suferit de dependenta asta dar intr o zi am realizat ca produsul ma cam consuma si am devenit un produs, am spus ca de maine renunt. Dar e bine sa petreci timp dar redu l treptat pana devine normal. Unul din lucruri care nu ajuta e folosirea lui inainte de somn si dimineata la trezire.
Uite daca vrei sa incepi pe o nota mai pozitiva urmareste un documentar cu studentii care au avut probleme similare:
https://www.youtube.com/watch?v=z15enlhZLi8
Succes!

| AlinMrs a răspuns:

Cauta-ti un loc de munca/hobby precum cititul, practicarea unui sport etc. Incearca sa fii constienta cat mai mult din zi ca nu e benefic sa petreci atat de mult timp inutil pe telefon si sa il pui jos. Incearca sa scapi de senzatia aia de a verifica la fiecare 5 min pe retelele de socializare/email sa mai stiu eu ce inutil.

| diNNozo a răspuns:

Buna Ana, banuiesc ca, in astea 10 ore 6-7 le petreci pe Facebook sau Instagram incearca prima data sa dezinstalezi aplicatia Facebook sa te conectezi doar de la caclulator/laptop cand esti acasa. apoi peste cateva luni sterge si aplicatia messenger Facebook. folosind metoda asta mi-am redus timpul de navigare pe telefon de la 2 ore la 10 minute happy sper ca, te-am ajutat succes!